Szukaj

Badania wykazały, że u połowy pacjentek z cukrzycą ciężarnych rozwija się cukrzyca typu 2

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę podczas ciąży, należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości – taką tezę postawiono w najnowszych badaniach opublikowanych w The Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Próba badawcza objęła 843 kobiety, u których stwierdzono cukrzycę ciężarnych w latach 1996 do 2003.

Kobiety były obserwowane w Cheil General Hospital w Seulu, w Korei Południowej.

U ponad 12% z nich rozwinęła się cukrzyca typu 2 w ciągu dwóch miesięcy od porodu. W przeciągu następnej dekady liczba kobiet z tym rodzajem cukrzycy zaczęła rosnąć o 6,8% każdego roku.

Wyniki wskazują, że mniej więcej połowa Azjatek cierpiących na cukrzycę ciężarnych zachoruje na cukrzycę typu 2 w przeciągu 8 lat od rozwiązania - stwierdza prowadzący badania dr Soo Heon Kwak z Seoul National University Hospital.

Badacze zidentyfikowali dwa rodzaje grup kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowalności – w pierwszej cukrzyca typu 2 rozwijała się w przeciągu 2 miesięcy od momentu porodu, a w drugiej kobiety zapadały w chorobę po roku lub nawet dłuższym okresie.

Mimo iż to otyłość była głównym czynnikiem ryzyka w obu grupach, badacze odkryli też genetyczne zmiany, które mogły wyjaśnić czas rozpoczęcia się choroby.

Kobiety, u których szybko rozwinęła się cukrzyca typu 2, wykazały znaczny niedobór w wydzielaniu insuliny. Wśród tej grupy badacze odkryli zmiany w genie HHEX, który powiązany jest z cukrzycą typu 2. Z kolei u kobiet, u których ta choroba rozwijała się wolniej, bardziej prawdopodobne były zmiany w genie CDKAL1.

Kontynuowanie dalszych badań nad genetycznymi i środowiskowymi czynnikami ryzyka jest niezbędne do stworzenia wzorców, które umożliwią skuteczniejsze przewidywanie u jakich osób rozwinie się cukrzyca typu 2.

Dla kobiet cierpiących na cukrzycę ciężarnych kluczowe jest badanie poziomu cukru we krwi dwa miesiące po porodzie, a następnie powtarzanie tej czynności corocznie. Niezdiagnozowanie cukrzycy typu 2 oraz brak jakiejkolwiek terapii u kobiet wzmaga ryzyko rozwinięcia się w przyszłości chorób wrodzonych u kolejnych ewentualnych potomnych - kwituje dr Kwak.

Komentarze do: Badania wykazały, że u połowy pacjentek z cukrzycą ciężarnych rozwija się cukrzyca typu 2

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz