Szukaj

Antydepresanty nie wpływają na rozwój płodu

Podziel się
Komentarze0

Nie tak dawno mówiło się o szkodliwym wpływie leków antydepresyjnych na ciążę. Najczęściej wymieniano tu wady rozwojowe płodu, w tym zaburzenia układu oddechowego, obniżoną masę ciała czy wady serca. Szacuje się, że nawet 35% kobiet w ciąży przyjmuje leki na depresję. Pojawia się pytanie, czy faktycznie ma to wpływ na rozwijający się płód?Depresja ma negatywny wpływ przede wszystkim na zdrowie kobiet ciężarnych, ale też i na zdrowie niemowląt w późniejszym okresie. Stres, nerwica i inne psychiczne dolegliwości u ciężarnych są związane z przedwczesnym porodem i niską wagą urodzeniową, co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia u noworodka.

Depresja popycha kobiety do spożywania alkoholu czy też wywołuje zmiany w sposobie odżywiania, co również ma wpływ na ciążę. Ponadto, nieleczone zaburzenia psychiczne wpływają na wzrost wskaźnika masy ciała podczas ciąży, co niesie dodatkowe ryzyko.

Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Northwestern Medicine, antydepresanty przyjmowane przez kobiety w czasie ciąży nie mają wpływu na rozwój niemowlęcia w ciągu pierwszego roku jego życia.


Noworodki, których matki przyjmowały leki z grupy SSRI (ang. Selective serotonin reuptake inhibitor, klasa leków antydepresyjnych) w ciąży, miały podobne wyniki do wyników tych noworodków, które nie miały styczności z tymi substancjami w życiu płodowym.

Wszystkie dane były w normie: waga, wzrost czy obwód głowy, i chociaż długość ciała noworodków z pierwszej grupy po urodzeniu była nieco krótsza, to różnica ta znikała w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia.

Główna autorka badań, Katherine L. Wisner z Northwestern's Asher Center for the Study and Treatment of Depressive Disorders, stwierdziła, iż kobiety powinny mieć świadomość wpływu choroby depresyjnej na płód.

Powinny też znać nieszkodliwość leków, które przeciwdziałają zaburzeniom depresyjnym.

Wnioski z badania mogą pomóc przyszłym matkom zrównoważyć zarówno ryzyko, jak i korzyści związane z kontynuowaniem leczenia przeciwdepresyjnego w ciąży.

Badanie zostało opublikowane 20 marca 2013 r. w The American Journal of Psychiatry In Advance.

Komentarze do: Antydepresanty nie wpływają na rozwój płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz