Szukaj

Anemia u dziecka może być spowodowana stresem matki

Podziel się
Komentarze0

Badania pokazują, że ciężarne kobiety, które w pierwszym trymestrze były narażone na stres mogą obawiać się niedoboru żelaza u swoich dzieci.Na corocznej konferencji w Bostonie akademickiego towarzystwa pediatrycznego przedstawiono wyniki badań ukazujących wpływ stresu we wczesnej ciąży na deficyt ważnego dla noworodka pierwiastka - niski poziom żelaza może w konsekwencji prowadzić do fizycznych i umysłowych opóźnień. 

Aby rozwój organizmu, a w szczególności mózgu, przebiegał prawidłowo, konieczny jest wystarczający poziom żelaza. Udowodnionymi czynnikami podnoszącymi ryzyko zaburzeń u noworodka jest zła dieta, palenie w ciąży, przedwczesny poród, niedowaga lub ciąża mnoga.

Natomiast prace prowadzone przez Ashkelon Academic College i Barzilai Medical Center w Izraelu, a także University of Michigan, jako pierwsze zasugerowały, że stres przyszłych matek również wpływa na obniżony poziom żelaza.

Rinat Armony-Sivan, dyrektor psychologicznych badań laboratoryjnych w Ashkelon Academic College zrekrutowała ciężarne kobiety, które miały wydać na świat dziecko w centrum medycznym Barzilai. Wszystkie uczestniczki zamieszkiwały teren, gdzie przeprowadzano operację „Oferet Yetzuka”, co wiązało się z częstymi i przerażającymi nalotami.

Przyszłe matki podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich, była w pierwszym trymestrze ciąży podczas trwania ataków rakietowych, więc była narażona na silne stresy. Kobiety z drugiej, kontrolnej grupy zaszły w ciążę 3 lub 4 miesiące po zakończeniu nalotów.

Uczestniczki były krótko przepytywane przy biurku w recepcji, aby ustalić, czy są zdrowe i czy ciąża przebiega bez komplikacji. Wybrane kobiety, które zgodziły się na udział w badaniach, odpowiadały na pytania kilka dni po wynikach określających ich stan zdrowia i rozwój płodu.

Wypełniały również ankiety dotyczące depresji i odczuwania niepokoju. Były też proszone o określenie poziomu stresu podczas tego pierwszego, decydującego trymestru ciąży.

Po porodzie zebrano próbki krwi noworodków i zmierzono poziom żelaza. Wyniki pokazały, że 63 dzieci, których matki były pod wpływem stresu, miały znacząco niższy poziom tego pierwiastka we krwi niż dzieci kobiet z grupy kontrolnej.

„Nasze prace udowodniły, że dzieci zestresowanych matek znajdują się w grupie ryzyka. Można przewidzieć u nich deficyt żelaza i zapobiec mu. Ciężarne kobiety powinny być przestrzegane, że łączy je z nienarodzonymi jeszcze potomkami bardzo silna więź rzutująca na ich dalszy rozwój. Zdrowie, odżywianie, nawyki, a nawet stan umysłu mają bezpośredni wpływ na kondycję płodu” tłumaczy Dr. Armony-Sivan.

Zaznacza również, że zalecane powinno być dodatkowe wcześniejsze badanie krwi zwłaszcza wśród populacji wysokiego ryzyka. Szybko wykryty deficyt żelaza, prowadzący do anemii, daje szansę na wyleczenie choroby lub zahamowanie jej rozwoju.

Komentarze do: Anemia u dziecka może być spowodowana stresem matki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz