Szukaj

Kamienie w nerkach

Podziel się
Komentarze1

Kamica moczanowa ze względu na lokalizację zwana jest także kamicą nerkową, moczowodową, kielichową, pęcherzową lub cewkową. Polega na odkładaniu się w drogach moczowych osadów powstałych z kwasu moczowego (mocznika). Występuje ona częściej u osób otyłych.

Dieta:

W diecie tej ogranicza się podaż produktów bogatych w puryny. Dozwoloną ilość mięsa można spożywać po ugotowaniu, gdyż wówczas zmniejsza się w nim ilość puryn, które przechodzą do wywaru. Wywary mięsne nie powinny być stosowane. Dieta zawiera głównie produkty jarskie.


Jeżeli złogi są stosunkowo niewielkie - leczenie może być ograniczone do podania leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie wzdłuż dróg moczowych.


Zaleca się wówczas picie dużej ilości wody i aktywność fizyczną (chodzenie a w miarę możliwości skakanie). W przypadku występowania kamieni o większej średnicy konieczne jest wdrożenie bardziej intensywnego leczenia.

Relatywnie nową metodą jest litotrypsja. Metoda ta polega na kruszeniu złogów w drogach moczowych za pośrednictwem urządzenia wprowadzonego przez cewkę lub przezskórnie - za pomocą fal ultradźwiękowych lub uderzeniowych. Zaletą lipotrypsji jest niewielka inwazyjność zabiegu.

W wypadkach, które nie kwalifikują się do lecznia lipotrypsją, konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego.

Komentarze do: Kamica moczanowa (1)

Marek33lata
Marek33lata 04-08-2008 19:58

Jak leczą urolodzy w Radomiu

1

Jest ich tylko kilku i przyjmują pacjentów tylko w jednym z dwóch szpitali. Na oddziale są uważani za Bogów i sami też tak myślą. Niestety co po tym skoro brak wiedzy i odpowiedniego wykształcenia nie pozwala im na należ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze