Szukaj

Zapalenie i zwyrodnienie siatkówki

Podziel się
Komentarze0

Stan zapalny siatkówki oka może być wywołany bakteriami, wirusami, pasożytami oraz toksynami, które dostają się z krwią do siatkówki i przylegającej do niej naczyniówki. Objawy zapalenia zależą od miejsca uszkodzenia siatkówki i naczyniówki: stan zapalny plamki objawia się mroczkami w polu widzenia, błyskami, zaburzeniami widzenia kolorów, zmianami kształtu oglądanych przedmiotów; stan zapalny obwodowych części dna oka może nie dawać żadnych objawów i lekarz tylko przypadkiem może wykryć blizny pozapalne.

Zapalenie siatkówki może też towarzyszyć chorobom zakaźnym i ropnym zmianom różnych narządów, dlatego też należy od razu mówić lekarzowi o każdym zaburzeniu wzroku. Brak bólu w przebiegu zapalenia siatkówki skutkuje tym, że chorzy często przychodzą za późno do lekarza. W efekcie, zbliznowacenia po zapaleniu siatkówki mogą nieodwracalnie uszkodzić wzrok.

Zapalenie siatkówki może prowadzić do jej odwarstwienia. Odwarstwienie siatkówki to oddzielanie się siatkówki od naczyniówki, która leży pod siatkówką. Odwarstwienie siatkówki może być wtórnym efektem zmian zapalnych lub zmian nowotworowych naczyniówki, które rozwijają się unosząc siatkówkę. Odwarstwienie siatkówki nie daje żadnych objawów bólowych, charakteryzuje się natomiast pojawieniem się w polu widzenia nieustępujących błysków, mroczków lub zasłony przed oczami, obraz widziany faluje, czasami występuje całkowita utrata wzroku. Objawy te przybierają na sile w miarę postępu choroby. Osoby, które cierpią na dużą krótkowzroczność, są zagrożone przedarciem i odwarstwieniem siatkówki nawet przy niewielkim urazie.


Przyczyny odwarstwienia siatkówki mogą być dziedziczne, występujące u osób z krótkowzrocznością średniego stopnia. Odwarstwienie siatkówki może też być wywołane zmianami degeneracyjnymi na obwodzie siatkówki. Zmiany te wywołują powstawanie otworów w siatkówce, co jest często spotykane u starszych osób. Zmiany degeneracyjne mogą też wywołać kurczenie się ciała szklistego.

Odwarstwieniu siatkówki sprzyja: podeszły wiek, krótkowzroczność, cukrzyca, wcześniej przebyte odwarstwienie siatkówki, choroba odwarstwienia siatkówki występująca rodzinnie, zapalenie siatkówki, przebyta wcześniej operacja oka, schorzenia naczyń, różnego rodzaju guzy na gałce oczka.Leczenie: wyłącznie operacja.

Komentarze do: Zapalenie i zwyrodnienie siatkówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz