Szukaj

Trening wysokościowy: naukowcy testują dotychczasowe teorie

Trening wysokościowy to popularna technika wśród sportowców przygotowujących się do zawodów wymagających wzmożonego wysiłku fizycznego. Wiele badań związanych z tego typu treningiem dotyczy sposobu jego wykonania, wysokości na jakiej powinien się odbywać, oraz czasu, w którym należy go wykonywać. Jednak głównym pytaniem pozostaje, po jakim czasie od wykonania tego treningu należy brać udział z zawodach tak, aby korzyści z niego wynikające były jak największe.Trenerzy profesjonalnych biegaczy przyjmują jedną z dwóch strategii.

Najczęściej uważa się, że sportowiec powinien brać udział w zawodach w ciągu 48 godzin od powrotu z wysokości lub 18 do 22 dni od powrotu z treningu wysokościowego. Niewiele dowodów naukowych potwierdza lub zaprzecza tym opiniom - powiedział Robert Chapman, fizjolog z Indiana University Bloomington

Jego badania, omówione w czwartek podczas tegorocznego spotkania American College of Sports Medicine sugerują, że oba obozy mogą mieć rację.

Sześciu profesjonalnych biegaczy zamieszkało w Flagstaff w Arizonie przez 28 dni na wysokości 2150 metrów. Pomimo tego że mieszkali na tak dużej wysokości, treningi wykonywali ok 1000 m niżej, aby móc wykonywać mocniejszy i szybszy trening kilka razy w tygodniu. Po powrocie z 28-dniowego obozu, biegacze byli poddawani testom przez kolejne 26 dni. Naukowcy skoncentrowali się na testowaniu serca, sprawdzeniu gospodarki wydolnościowej i mechaniki.


Ze zgromadzonych danych wynika, że w większości to co mówią trenerzy, jest prawdą. Wiele zmiennych związanych z badaniem oddechu wykazało, że 48 godzin to dobry czas, aby konkurować, natomiast dni 7 – 13 okazały się najmniej wydajne dla sportowców.

Chapman powiedział, że można to przypisać do koncepcji zwanej wentylacyjną aklimatyzacją.

Na większych wysokościach, osoba oddycha więcej, a ten dodatkowy oddech pozostaje przez jakiś czas z tobą, gdy przeniesiesz się z powrotem na niższe wysokości. Dodatkowe oddychanie wymaga większego użycia mięśni oraz energii, a ciało musi pracować więcej, aby regulować przepływ krwi -  powiedział.

Badanie to sugeruje, że zawodnik powinien brać udział w zawodach w ciągu 18 do 22 dni od treningu, ponieważ dodatkowy oddech znika, a ciało ponownie przyzwyczaja się do niższych wysokości.

Komentarze do: Trening wysokościowy: naukowcy testują dotychczasowe teorie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz