Szukaj

Trening interwałowy spala więcej kalorii w krótszym czasie

Dla wielu ludzi jedynym rozwiązaniem w walce o smukłą sylwetkę jest męczarnia na siłowni. Najnowsze badania pokazują, że w zaledwie 2,5 minuty skoncentrowanego wysiłku podczas biegu interwałowego można spalić aż 200 kalorii. Odkrycie to pozwoli ograniczyć długi, wyczerpujący trening do jedynie 25 minut intensywnych ćwiczeń.Choć już wcześniejsze badania wykazały, że trening interwałowego sprintu gwarantuje poprawę kondycji oraz wyników sportowych, niewiele było wiadomo na temat wpływu ćwiczeń na zużycie energii, a więc główny czynnik motywujący ludzi do wysiłku fizycznego.

Aby ustalić ilość spalanych kalorii podczas treningu interwałowego, zespół specjalistów z Uniwersytetu w Kolorado przeprowadził próby wysiłkowe oraz zbadał metabolizm pięciu wolontariuszy płci męskiej, w wieku od 25 i 31 lat.

Testy dowiodły, że w trakcie 2,5-minutowego treningu mężczyźni spalili około 200 kalorii.


Naukowcy nie mogą jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy trening interwałowy może się przyczynić do skutecznej utraty wagi w przypadku otyłości, jednak koordynator badań, Kyle Sevits, podkreśla, że podjęcie intensywnych, ale krótkich serii ćwiczeń może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Sevits zauważa, że mimo licznych udokumentowanych zalet takiego treningu, niewiele osób decyduje się na zalecane 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo.

„Wiele osób podejmuje program ćwiczeń, ale po pewnym czasie przerywa trening. Najczęstszym powodem jest brak czasu, dlatego mamy nadzieję, że krótszy trening zyska więcej zwolenników”, mówi Sevits.

Trening, polegający na stosunkowo krótkich 30-sekundowych seriach ćwiczeń z maksymalnym wkładem wysiłku, może być jednak trudny do zrealizowania na własną rękę.

„Ze względu na czynnik motywacji oraz skuteczność treningu proponuję ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenerem”, podsumowuje Sevits.

Komentarze do: Trening interwałowy spala więcej kalorii w krótszym czasie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz