Szukaj

Sporty zimowe zwiększają ryzyko zawału

Jak donoszą wyniki najnowszych badań, narciarze i fani innych sportów zimowych odwiedzający Alpy są bardziej zagrożeni atakiem serca z powodu niskich temperatur, dużej wysokości i braku uwarunkowań do intensywnego wysiłku fizycznego.


– Ryzyko jest największe podczas pierwszych dwóch dni urlopu – stwierdził zespół kardiologów z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku, którzy skupili się na badaniu zimowych turystów w Alpach Tyrolskich.

– Każdego roku miliony turystów odwiedza tyrolskie Alpy by móc uprawiać sporty zimowe, które niosą ze sobą pewne ryzyko wypadku czy kontuzji – stwierdził w komunikacje prasowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dr Bernhard Metzler, profesor nadzwyczajny kardiologii na uniwersytecie w Innsbrucku.

– Wcześniej wykazano, że ilość nagłych zgonów przez zawał stanowiła zdumiewające 40 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wśród turystów uprawiających sporty zimowe w austriackich Alpach, z czego najczęstszą przyczyną był ostry atak serca – dodał.


Metzler i jego współpracownicy przeanalizowali dane 170 pacjentów, którzy doznali zawału uprawiając sporty zimowe pomiędzy 2006 a 2010 rokiem. Około 56 procent z nich doznało ataku serca podczas pierwszych dwóch dni intensywnej aktywności fizycznej, jednak tylko 19 procent wcześniej miało stwierdzoną wadę serca.

Przed rozpoczęciem swojego urlopu więcej niż połowa pacjentów przestrzegała minimalnych poziomów aktywności fizycznej zalecanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Autorzy badania podkreślili, że głównym czynnikiem mogła być wysokość. Średnia wysokość, na której występowały zawały to 1350 metrów, zaś średnia wysokość na której mieszkali pacjenci to 170 metrów.

Naukowcy odkryli także, że u około 70 procent pacjentów stwierdzono co najmniej dwa czynniki ryzyka choroby wieńcowej, wliczając palenie, cukrzycę oraz wysoki poziom cholesterolu.

Jak sugerują autorzy badania, ludzie planujący aktywny urlop zimowy w górach muszą z wyprzedzeniem przygotowywać się do niego poprzez regularne ćwiczenia. Naukowcy podkreślili również, że tuż po przybyciu w góry powinni oni stopniowo zwiększać poziom aktywności fizycznej.

Wyniki swoich badań naukowcy przedstawili w zeszłym tygodniu na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.

Komentarze do: Sporty zimowe zwiększają ryzyko zawału

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz