Szukaj

Sport to zdrowie, czyli jak ćwiczyć żeby nie zaszkodzić stawom

Wraz ze zbliżającym się sezonem letnim, który przysparza wielu okazji do eksponowania ciała, większość z nas podejmuje wzmożoną aktywność fizyczną. Bardzo ważne jest jednak to, aby przed rozpoczęciem ćwiczenia poznać prawidłowe zasady jego wykonywania, ponieważ przeciążenie stawów może być przyczyną kontuzji kolan, coraz częściej pojawiających się nawet u młodych ludzi.

Sport to zdrowie, czyli jak ćwiczyć żeby nie zaszkodzić stawom

W wyniku mikrourazów niszczy się chrząstka stawowa, co objawia się strzelaniem w kolanie albo bólem w przedniej części stawu kolanowego, który jest dokuczliwy zwłaszcza przy kucaniu. Leczenie urazów w obrębie kolana jest bardzo trudne, dlatego ważna jest dbałość o stawy i zapobieganie nadmiernemu ich zużyciu.

Ćwiczenia z trenerem

Aby uniknąć przykrych dolegliwości wynikających z przeciążenia stawów warto pomyśleć o współpracy z osobistym trenerem. Ponieważ tylko nadzorowane i dobrane indywidualnie ćwiczenia przyniosą odpowiedni  efekt, a przede wszystkim nie zaszkodzą zdrowiu. Trener zwróci także uwagą na prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń.

Rozgrzewka

Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń należy pamiętać o prawidłowej rozgrzewce oraz stopniowo przyzwyczajać organizm do rosnącego obciążenia w trakcie wysiłku fizycznego. Należy też unikać sezonowego uprawiania sportu bez odpowiedniego przygotowania. Sporty sezonowe, np. narciarstwo, jazdę na rowerze, należy rozpoczynać po odpowiednim przygotowaniu – zaprawie. Warto dodać, że basen jako forma aktywności w odciążeniu jest najbezpieczniejszą dla stawów formą rekreacji.ó

Technika

Podczas wykonywania ćwiczeń trzeba zwrócić uwagę na to żeby nie doprowadzać do tzw. przeprostów w stawach przy obciążeniu. W trakcie przysiadów, półprzysiadów oraz tzw. wypadów w przód czy w bok ugięte kolano nie powinno wychodzić przed stopę, powinno natomiast pozostawać z nią w jednej linii.

Uprawiając sporty często zapominamy też, że uginanie kolan powyżej 90 stopni bardzo je obciąża, co w konsekwencji może prowadzić do urazów więzadeł stawu kolanowego. Na stawy kolanowe źle wpływa także uderzanie piętami o podłoże w czasie wykonywania podskoków, dlatego należy podskakiwać lekko, opadając na przednią część stopy, aby zamortyzować drgania.

Sygnały organizmu

Leczenie zaniedbanych przeciążeń może być trudne i długotrwałe, dlatego uprawiając sport nie należy lekceważyć żadnych sygnałów organizmu ani drobnych nawet urazów. Bez względu na uprawianą dyscyplinę sportu należy dbać o prawidłowe wykonanie ćwiczeń, wzmacniać mięśnie w obrębie kolana oraz wspomagać się suplementami z kwasem hialuronowym, który odżywia maź stawową, wspomagającą chrząstkę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania stawu.

Jednym z preparatów, który może uzupełnić niedobory kwasu hialuronowego jest HYALDiet. Jego regularne stosowanie wspomaga regenerację stawów, podnosi jakość mazi stawowej co zwiększa komfort poruszania się i wspomaga mobilność stawów. Dodatkowo zawarta w preparacie dzika róża działa wzmacniająco oraz ma wysoką zawartość witaminy C.Preparat ma postać fiolek o pojemności 10 ml i przeznaczony jest do spożywania po rozpuszczeniu w wodzie. Ta innowacyjna forma daje gwarancję wygodnego stosowania preparatu.

Komentarze do: Sport to zdrowie, czyli jak ćwiczyć żeby nie zaszkodzić stawom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz