Szukaj

Regularne bieganie przedłuża spodziewaną długość życia

Jedna – dwie godziny joggingu tygodniowo, a nawet dwie i pół godziny, jeżeli ktoś ma czas, pozwala wygrać kilka dodatkowych lat życia, jak stwierdza nowe badanie, przeprowadzone przez duńskich naukowców z centrum Copenhagen City Heart.Okazuje się więc, że regularna praktyka joggingu pozwala nie tylko zachować linię albo załagodzić stres, ale również pozwala nam dłużej żyć: 5,6 roku dla kobiet, a 6,2 roku dla mężczyzn.

Badanie to zostanie zaprezentowane w tę sobotę z okazji kolokwium w Dublinie, w Irlandii, które jest organizowane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Spadek śmiertelności o 44% u biegaczy

Aby uzyskać takie rezultaty, naukowcy z Copenhagen City Heart przebadali 20 000 kobiet i mężczyzn w wieku od 20 lat do 93 lat. Było to bardzo długie badanie, trwające bowiem od 1976 roku.

Okazuje się, że dane zbierane w przeciągu ostatnich trzydziestu lat stopniowo wykazywały wzrost spodziewanej długości życia u amatorów pieszych przebieżek.

A ostatnie rezultaty pozwalają stwierdzić z całą pewnością, że regularne bieganie przedłuża życie, stwierdza główny autor tego badania, profesor Schnohr, który jest kardiologiem.


W rzeczywistości, przeprowadzone analizy pokazały, że ryzyko zgonu spadło o 44% dla ludzi biegających regularnie, w trakcie trwania całego badania.

Aby przedłużyć swoje życie maksymalnie, duński profesor Schnohr doradza bieganie w umiarkowanym rytmie, odkoło 1h – 2h30 min tygodniowo, dwa – trzy razy w tygodniu. Nie więcej, nie mniej, tak jest idealnie.

Idealnie jest, kiedy czujesz, że zaczyna brakować ci tchu, ale jeszcze nie masz całkowitej zadyszyki, precyzuje jeszcze kardiolog.

W rzeczywistości, ludzie nie uprawiający żadnych sportów, a także ludzie, którzy biegają ZA DUŻO, mają krótszą spodziewaną długość życia niż biegacze regularni.

Wiele korzyści

Profesor Schnohr gratuluje sobie tych rezultatów, ponieważ właśnie skończyły one z atmosferą sceptycyzmu, zasilaną przez prasę od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W następstwie zgonów kilku biegaczy, prasa sugerowała, że jogging jest niebezpieczną praktyką dla niedzielnych biegaczy, wspomina profesor Schnohr.

To dlatego duńscy naukowcy postanowili poświęcić się w swoich badaniach nad znalezieniem dowodów naukowych na to, że jogging jest dobry dla zdrowia. I mieli rację, jak się teraz okazuje.

W rzeczywistości, bieganie poprawia absorpcję tlenu, zwiększa wrażliwość na insulinę, a także poprawia zdrowie umysłowe biegających, podsumowuje na koniec duński naukowiec.

Komentarze do: Regularne bieganie przedłuża spodziewaną długość życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz