Szukaj

Pozycja siedząca: jej wpływ na stan zdrowia

Pozycja siedząca – oglądanie telewizji, czytanie na sofie, sufrowanie po internecie – jest szkodliwa dla zdrowia, a jej niekorzystne działanie różni się od działania kojarzonego z brakiem aktywności fizycznej, tłumaczą badacze kanadyjscy. Poza tym, że pozycja siedząca zwiększa ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, to wpływa ona także bezpośrednio na nasz metabolizm, na strukturę naszych kości, a nawet na naszą równowagę psychiczną.Naukowcy kanadyjscy przejrzeli najświeższe badania na ten temat. Oto lista konsekwencji, jakie ma pozycja siedząca i nie ruszanie się, na nasz stan zdrowia:

Im bardziej siedzący tryb życia prowadzimy, tym większe jest ryzyko otyłości. Na przykład, na każde dwie dodatkowe godziny spędzone przed telewizorem każdego dnia, ryzyko otyłości rośnie o 23%.

Pozostawanie w pozycji siedzącej zwiększa także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, na wystąpienie jakiegoś problemu kardiowaskularnego (zawał serca, udar mózgu), tak samo jak podwyższenie poziomu tłuszczów we krwi.


Ryzyko zachorowania na raka jest także większe, a w szczególności ryzyko raka jelita grubego u mężczyzn oraz raka endometrium (błony śluzowej macicy) u kobiet.

Spędzanie czasu przed telewizorem, albo przed komputerem ma także poważne konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego: ludzie prowadzący najbardziej siedzący tryb życia są także o 31% bardziej narażeni na zachorowanie na jakąś chorobę mentalną, w porównaniu do ludzi, którzy są najbardziej aktywni fizycznie.

Siedzący tryb życia wywołuje także zmniejszeni gęstości kości, a to znaczy – na zmniejszenie ich wytrzymałości, co zwiększa także ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Ilość czasu, jaki poświęcamy na „aktywność” w pozycji siedzącej, jest coraz większa. I to już od najmłodszych lat, zaobserwowali badacze kanadyjscy. W konsekwencji, dorośli i młodzież w Ameryce spędza około 55% swojego czasu w ciągu dnia właśnie na siedząco. Jeśli chodzi o dzieci kanadyjskie, spędzają one ponad 6 godzin dziennie przed ekranem, podczas gdy Kanadyjskie Towarzystwo Pediatrii zaleca dzieciom spędzanie przed ekranem nie więcej niż 2h godzinny dziennie.

Komentarze do: Pozycja siedząca: jej wpływ na stan zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz