Szukaj

Nadmiar sportu może szkodzić zdrowiu!

Według amerykańskich lekarzy, nadmierne uprawianie sportu nie musi być korzystne dla naszego zdrowia. Przesadna aktywność fizyczna może uszkodzić serce i zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia.Powszechnie wiadomo, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia. Jednakże jest to prawdą jedynie wówczas, gdy nie jest ona przesadna - takie ostrzeżenie opublikowało dwóch amerykańskich lekarzy w przeglądzie Heart. W swoim artykule wyjaśniają, że sportowi maniacy mogą być na dobrej drodze do skrócenia własnego życia.

Badając zdrowie biegaczy kardiolodzy James O’Keefe i Carl Lavie stwierdzili, że nadmierna aktywność fizyczna może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia, a zwłaszcza na serce.

Po przeanalizowaniu zdrowia około 50 000 osób, stwierdzili, że ryzyko śmierci u 14 000 biegaczy jest o 19% niższe w porównaniu z osobami nieaktywnymi fizycznie.

Jednakże głębsza analiza pozwoliła stwierdzić, że to dobrodziejstwo dotyczy tylko tych, którzy biegali między 8 a 30 kilometrami tygodniowo. Osoby, które przekroczyły ten limit były w takiej samej sytuacji jak nieaktywne sportowo. A także podobnie jak osoby, które biegały zbyt szybko, powyżej 10 km na godzinę oraz ci, którzy biegali każdego dnia.


Bieganie od 2 do 5 razy tygodniowo okazuje się dużo bardziej korzystne od codziennego joggingu. W opinii lekarzy, zbyt intensywny i długotrwały wysiłek może uszkodzić serce – rozciągnąć, a nawet rozerwać jego tkanki i zwiększyć niebezpieczeństwo wystąpienia arytmii.  

Nie więcej niż 50 minut intensywnego sportu dziennie!

W swoim artykule, James O’Keefe i Carl Lavie wyjaśnili, że ci, którzy chcą wykonywać sport intensywnie, powinni ograniczyć czas trwania ćwiczeń do 30-50 minut dziennie. Z kolei sporty, które wymagają długotrwałego wysiłku, jak na przykład maratony, powinny być raczej traktowane jako okazjonalne, a nie regularne wyzwanie.

Kardiolodzy dorzucają, że najlepsze wyniki osiąga się poprzez ćwiczenia umiarkowane.

Pytana o badania w Daily Mail, Ellen Mason, pielęgniarka z British Heart Foundation zaznaczyła, że sport, zarówno intensywny, jak i umiarkowany może zmniejszyć ryzyko śmierci na choroby serca o połowę, i każda osoba dorosła powinna być aktywna fizycznie przynajmniej przez 30 minut, pięć razy dziennie.

Komentarze do: Nadmiar sportu może szkodzić zdrowiu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz