Szukaj

Ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu – lepsze dla samopoczucia

Uprawianie ćwiczeń fizycznych w sali gimnastycznej czy też na siłowni ma nie przynosić tyle samo satysfakcji i energii co ćwiczenia fizyczne uprawiane bezpośrednio na świeżym powietrzu. Tak właśnie stwierdzili naukowcy brytyjscy, którzy przeanalizowali 11 prób klinicznych dotyczących 833 dorosłych, głównie studentów.Każda z tych prób kliniczych oceniała samopoczucie uczestników po sesji ćwiczeń fizycznych (biegi albo spacer), wykonanych albo wewnątrz sali gimnastycznej, albo na świeżym powietrzu, na przykład w parku albo w miasteczku akademickim.

Prawie w każdym przypadku, uprawianie aktywności fizycznej miało pozytywny wpływ na nastrój uczestników. Ale, fakt trenowania na zewnątrz ma pozwalać na skuteczniejszą redukcję napięcia, smutku oraz podrażnienia, a także ma zwiększać wrażenie rewitalizacji, w porównaniu do treningu przeprowadzonego na sali gimnastycznej.


Poza tym, ćwiczenia praktykowane na zewnątrz mają dawać ochotnikom większą ochotę na powtórzenie tego po raz drugi. Jednakże, według autorów tej analizy, badania te mają niską jakość i nie pozwalają wyciągną wniosków na temat ewentualnych korzyści z praktykowania sportów na zewnątrz dla poprawienia samopoczucia fizycznego.

Na dłuższą metę, nie wiemy także, czy miejsce ćwiczeń również wpływa na regularność oddawania się aktywności fizycznej. Rezultaty te jednakże dołączaj do rezulatów z innej syntezy, opublikowanej w 2010 roku przez badaczy brytyjskich. Synteza ta pokazywała, że sport uprawiany w środowisku naturalnym jest bardziej satysfakcjonujący na planie emocjonalnym niż sport praktykowany w środowisku „sztucznym”.

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu – lepsze dla samopoczucia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz