Szukaj

Bieganie - wpływ na codzienne funkcjonowanie, techniki motywacyjne

Wiele osób zapewne niejednokrotnie zaczynało romans z bieganiem. Romans ten jednak trwał krótko, był nieprzyjemny, bolesny i nie przyniósł żadnych efektów. Jak się zatem zmotywować, aby systematycznie biegać? Jak należy mentalnie się przygotować, aby czerpać z biegania jak najwięcej? Co daje ta dyscyplina, że uprawia ją tak wielu ludzi?

Bieganie - wpływ na codzienne funkcjonowanie, techniki motywacyjne

Niewątpliwie najtrudniej jest postawić ten pierwszy krok. Kiedy jednak uda się go zrealizować, powoli wspinamy się po szczebelkach, aby dostać się na szczyt naszych możliwości. Kiedy już osiągniemy nasz sukces, zaczyna się najtrudniejszy okres - utrzymywanie formy. Dlatego nigdy nie można zapomnieć o prostych zasadach, które czynią bieganie jednym z najprzyjemniejszych sportów.

Korzyści psychiczne, jakie czerpiemy z biegania

Bieganie na stres

Brzmi banalnie, ale każda aktywność fizyczna pozbawia nas zmartwień. Ta jest pod tym względem wyjątkowa. Dlaczego? Ponieważ każdy sam ustala sobie pewien pułap, wie, na ile może sobie pozwolić, żeby ukoić nerwy po ciężkim dniu pracy. Każdy też indywidualnie wyznacza sobie trasy, które mu najbardziej odpowiadają.

Dobrze jest wybrać miejsca pozbawione ruchu drogowego i z dobrą nawierzchnią, aby nie nadwyrężać naszych stawów. Bieganie jest okazją na wyjście z domu, z czterech ścian, które nas ograniczają i mogą być naszym więzieniem. Może brzmi to dziwnie, ale bieganie zdoła zlikwidować kłopoty w domu czy w pracy. Po dłuższych „eskapadach” osiągamy stan psychiczny, który pomaga nam dostrzec błędy, jakie popełniamy na co dzień i spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

Bieganie a poprawa samopoczucia

Temu, że bieganie poprawia nastrój, nikt nie może zaprzeczyć. Dobrze znane nam endorfiny szczęścia wydzielają się podczas takiego wysiłku ze zwiększoną mocą. Zamiast zjeść czekoladę, która również poprawia humor, ubierzmy ulubione adidasy i szukajmy szczęścia na zewnątrz na dystansie 5 km. Maratony gromadzą wielu ludzi, którzy kiedyś niechętnie patrzyli na biegaczy, aż w końcu zmotywowali się na tyle, aby pobiec razem z nimi. Czy widział ktoś kiedyś smutnego biegacza albo maratończyka? Człowiek powinien stale zmierzać do granic swoich możliwości, testować swoją wytrzymałość psychiczną, a na pewno wtedy dostrzeże, jak bardzo poprawiło się jego samopoczucie.

Bieganie na dobry sen

Bezsenność jest zmorą wielu ludzi. Niektórzy cierpią na nią bardzo długo i z wielu powodów. Bieganie pozwala przeciwdziałać temu problemowi. Po pokonaniu długiej trasy człowiek jest mimo wszystko zmęczony i jedyne o czym myśli, to aby wreszcie odpocząć, a w końcu sen jest na to najlepszym sposobem. Regularne bieganie poprawia jakość snu, dzięki czemu o poranku człowiek jest wypoczęty i gotowy na wyzwania czekające go w nadchodzącym dniu.

Wpływ biegania na ogólną kondycję i sylwetkę

Choroba wieńcowa

Niedokrwienie serca, a co za tym idzie jego niedostatecznie zaopatrzenie w tlen, to jedna z tych dolegliwości, które doskwierają dzisiaj już nie tylko ludziom w podeszłym wieku. Bieganie jest idealnym antidotum na duszności i zapobiega przedwczesnym zawałom. Regularne treningi mogą zapewnić pozbycie się zbędnego balastu, jakim jest gromadzący się tłuszcz, a także przeciwdziała powstawaniu zatorów i miażdżycy.

Odchudzanie

Niewielu zdaje sobie sprawę, że biegając, spalamy kalorie jeszcze długo po ukończeniu treningu, dlatego ta dyscyplina jest jednym z najefektywniejszych sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Metabolizm pracujący na najwyższych obrotach przy takim wysiłku fizycznym zapewni nam sukces i gibkie ciało, o którym tak wielu ludzi marzy.

Techniki motywacyjne a bieganie

Zacznę biegać... od jutra

Metoda „od jutra”, „od poniedziałku”, „od przyszłego tygodnia”, „od przyszłego miesiąca” się nie sprawdza. Jeśli podejmujesz decyzję o bieganiu, najlepiej zrób pierwszy krok tu i teraz. Jednak zanim zaczniesz, warto odpowiednio się przygotować, ponieważ sposób myślenia i podejście do całego procesu jest najważniejsze. Najpierw znajdź przyczynę lub przyczyny swojej niechęci do tej dyscypliny. Jeśli jest to zadyszka i bardzo szybkie męczenie się, to najwyraźniej musisz sukcesywnie popracować nad swoją kondycją. Dlatego zanim na pierwszym treningu zaczniesz od bardzo szybkiego biegu, aby po 5 minutach łapać każdy haust powietrza, wybierz się na kilka spacerów. Od spacerów przejdź do marszów. Później przeplataj marsz z truchtem. Następnie zamieniaj trucht w bieg. Łatwo się czyta, trudniej się robi, ale ten proces na pewno cię nie zniechęci, a zmotywuje do dalszego działania.

Cel biegania

Ważne abyś miał określony lub przynajmniej wymarzony cel swojej aktywności fizycznej. Jeśli chcesz schudnąć, bieganie to idealny sposób, aby zrzucić parę kilogramów, prawidłowo się odżywiając. Kiedy chcesz zredukować stres, wybieraj takie trasy, aby się nie rozpraszać- niech będą to przyjemne miejsca, do których znów chce się wrócić. Jeśli dopiero zaczynasz biegać i motywujesz się z całych sił, polecam ustalić sobie bardzo realne i krótkie (czasowo) cele. Na przykład: wyznacz sobie trasę, która jest dłuższa i bardziej wymagająca. Wtedy twoim celem powinno być stwierdzenie: ukończę bieg.

Partner w grze

Osoba, która razem z nami będzie walczyć o każdy metr, może być naszą największą motywacją. Jeśli jesteś indywidualistą, wkładasz słuchawki do uszu i biegniesz. Natomiast są też ludzie, którzy lubią spędzać czas ze znajomymi. Jeśli dla przykładu twoja sąsiadka właśnie postanowiła zgubić kilka kilogramów do wakacji, ustalcie razem godziny i dni wspólnych treningów. Bywa tak, że jednego dnia jesteśmy zdołowani, ciężko nam się zmotywować do aktywności fizycznej. Wtedy nasz partner w grze nam pomoże. Odpowiednio zachęci do działania, sprawi, że kiepski dzień zakończysz wyśmienitym treningiem dzięki obecności tej drugiej osoby.

Efekty i postępy

Tak naprawdę zarówno widoczne, jak i te niewidoczne skutki nas motywują. Kiedy uświadomisz sobie, że pół roku temu nie mogłaś iść marszem, bo już miałaś zadyszkę, a teraz jesteś w stanie przebiec 5 km ot tak, to jest to ogromny sukces. Każdy zna swoje możliwości, ale i słabości, z którymi musi walczyć. Nie ma nic bardziej budującego niż komentarz kolegi z pracy: „Ania, ty schudłaś”. Wtedy odpowiadasz, że owszem, dzięki bieganiu udało ci się pozbyć paru kilogramów. Dlatego kiedy już zmotywujesz siebie, motywuj innych i świeć przykładem, bo każdy może zacząć biegać.

Autor: Zuzanna Majeran

Komentarze do: Bieganie - wpływ na codzienne funkcjonowanie, techniki motywacyjne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz