Szukaj

Aktywność fizyczna może przeciwdziałać genenetycznym uwarunkowaniom tycia

Jak donoszą najnowsze badania przeprowadzone w Anglii, ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć genetyczne predyspozycje do tycia o nawet 40%.Naukowcy przebadali grupę 20 430 osób w Norwich i skupili się na wariantach genetycznych, które zwiększają ryzyko otyłości. Większość ludzi odziedziczyła od 10 do 13 z tych wariantów od swoich rodziców, jednak część z nich miała ich więcej niż 17, a niektórzy mniej niż 6.


Uczestnicy badania podali również informację na temat poziomu swojej aktywności fizycznej.

Każdy dodatkowy wariant genetyczny związany z tyciem miał swoje odbicie na wzroście wskażnika masy ciała (ang. Body Mass Index - BMI), który wyniósł 445 g dla osoby mierzącej 170 cm. Przy wyznaczaniu współczynnika BMI pod uwagę bierze się wzrost i wagę danej osoby.

Jednak naukowcy odkryli, że u osób mniej aktywnych fizycznie efekt ten był znacznie większy. W przypadku ludzi aktywnych wskaźnik ten wzrastał o 379 g dla każdego wariantu genetycznego.


To o 36 % mniej niż w przypadku ludzi zaniedbujących aktywność fizyczną, u których współczynnik ten wynosił 592 g dla każdego dodatkowego wariantu.

Naukowcy wykazali również, że każdy dodatkowy wariant genetyczny zwiększa szanse otyłości o 1,1 raza. Z przeprowadzonych badań wynika, że ryzyko otyłości było o 40 procent mniejsze w przypadku ludzi aktywnych.

Jak pokazują wyniki badania, prowadzenie zdrowego trybu życia może przynieść wymierne skutki w walce z otyłością u ludzi genetycznie podatnych na tycie.

– Nasze odkrycia jeszcze bardziej podkreślają ogromne znaczenie akywności fizycznej w walce z otyłością – powiedziała dr Ruth Loos z Medical Research Council w Cambridge. Wyniki badań zostały opublikowane przez dr Loos i jej zespół badawczy w internetowym wydaniu magazynu PLoS Medicine.

Komentarze do: Aktywność fizyczna może przeciwdziałać genenetycznym uwarunkowaniom tycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz