Szukaj

Zła jakość snu niekorzystnie wpływa na diabetyków

Podziel się
Komentarze0

Diabetycy, którzy źle śpią, mają wyższy poziom glukozy we krwi oraz ciężej znoszą swoją chorobę - wynika z nowych badań.


Naukowcy porównali 40 osób z cukrzycą typu 2 z 531 osobami bez choroby. Celem badania było znalezienie potencjalnych powiązań pomiędzy jakością snu, poziomem glukozy we krwi a innymi czynnikami związanymi z cukrzycą.

- Zauważyliśmy u osób z cukrzycą związek pomiędzy złą jakością snu a gorszymi wynikami pomiarów poziomu glukozy - powiedziała autorka badania Kristen Knutson, profesor medycyny na Uniwersytecie w Chicago.

- Nie stwierdziliśmy tej samej zależności u osób nie chorujących na cukrzycę - dodała.

Wyniki badań opublikowano w majowym numerze czasopisma Diabetes Care.

Poprzednie badania wykazały pewne powiązania między cukrzycą i słabym snem. Knutson powiedziała, że jest to tylko pewnego rodzaju powiązanie, a nie związek przyczynowo-skutkowy.

- Możliwe jest, że diabetycy są bardziej podatni na skutki zaburzeń snu - powiedziała. - Jednak może to działać w obydwie strony - ci, którzy nie kontrolują swojej choroby mogą sypiać gorzej od tych, którzy to robią - powiedziała Knutson.

- Musimy przyjrzeć się bliżej roli snu u chorych na cukrzycę - dodała.


W trakcie badania Knutson monitorowała sen pacjentów za pomocą urządzeń pomiarowych noszonych na nadgarstkach.

- Jeśli dużo ruszamy nadgarstkiem, to prawdopodobnie już nie śpimy - powiedziała.


Uczestnicy określali także jakość swojego snu.

Naukowcy stwierdzili, że diabetycy mający problem ze snem mieli o 23 procent wyższy poziom glukozy we krwi na oraz o 48 procent wyższy poziom insuliny na czczo, a także o 82 procent wyższą oporność na insulinę, niż diabetycy śpiący normalnie.

Wyniki te, zdaniem dra Joela Zonszein'a, dyrektora Clinical Diabetes Center w Nowym Jorku, odzwierciedlają to, co widać na co dzień w praktyce klinicznej.

Podkreślił on również, że wyniki „aż proszą się spytanie co było pierwsze: jajko czy kura?”.

- Nie można powiedzieć czy to wyższe poziomy cukru spowodowane są złą jakością snu, czy też to pacjenci nie wysypiają się z powodu cukru, lub czy też istnieją inne czynniki powodujące te tendencje.

Jak podkreślił, często osoby z cukrzycą typu 2 mają nadwagę i to właśnie nadmierna masa ciała może niekorzystnie wpływać na jakość snu. Na przykład otyłość związana jest z bezdechem sennym, który powoduje, że pacjent często w nocy przestaje na chwile oddychać i przez to się budzi.

Zonszein i Knutson przyznają zgodnie, że najważniejszą wiadomością płynącą z tych badań jest rada, by diabetycy zwracali uwagę na jakość swojego snu. - Jeśli nie robiono żadnych badań w zakresie snu, warto poprosić o radę swojego lekarza - powiedział Zonszein.

Jak dodał, obniżenie poziomu stresu powinno być kolejnym celem dla nie wysypiających się chorych na cukrzycę, jednak zaznaczył, że łatwiej jest to powiedzieć niż zastosować w praktyce.

- Wielu ludzi cierpi z powodu stresu i przez to nie wysypia się - powiedział Zonszein.

- Nie należy czekać, aż to lekarz spyta się o to, jak sypiamy - powiedziała Knutson.

- Diabetycy powinni brać swój sen na poważnie i rozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem.

Komentarze do: Zła jakość snu niekorzystnie wpływa na diabetyków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz