Szukaj

Śpiączka cukrzycowa

Podziel się
Komentarze1

Śpiączka cukrzycowa jest skutkiem niedoboru lub nadmiaru insuliny. Rozróżniamy śpiączkę hiperglikemiczną, czyli śpiączkę ketonową, spowodowana kwasicą i ketonemią (wysoki poziom ciał ketonowych we krwi), albo śpiączkę hipoglikemiczną czyli spowodowaną spadkiem glukozy we krwi, do 40-50 mg%, np. po przedawkowaniu insuliny.

Śpiączka cukrzycowa to stan głębokich zaburzeń metabolicznych organizmu, groźnych dla życia. W niektórych przypadkach może być początkowym objawem cukrzycy. Generalnie zdarza się u osób z już rozpoznaną cukrzycą, u których doszło do zaburzeń metabolicznych, zakwaszenia organizmu ciałami ketonowymi i toksycznego uszkodzenia mózgu z powodu zakażenia, operacji, przestania pobierania insuliny, błędów dietetycznych.

Śpiączka hiperglikemiczna może być spowodowana ciążą, zakażeniami oraz urazami i zabiegami operacyjnymi. Utrata przytomności w śpiączce hiperglikemicznej jest poprzedzona nasileniem pragnienia i oddawaniem dużych ilości moczu, mdłościami i wymiotami oraz bólami brzucha. Oddech jest wolny i głęboki, tzw. oddech Kussmaula o zapachu zgniłych jabłek, duszność, chory jest odwodniony, błony śluzowe są wysuszone skóra jest sucha, słabo napięta i zaczerwieniona, następnie szara, poziom stężenia glukozy we krwi do 1000 mg% , brak apetytu i senność. Utrudniony jest kontakt z chorym, tętno jest szybkie i słabe, ciśnienie tętnicze spada.


Śpiączka hipoglikemiczna, hipoglikemia, jest poprzedzana niedocukrzeniem i występuje nagle. Może być spowodowana podaniem za dużej dawki insuliny brakiem posiłku po przyjęciu insuliny oraz nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Objawia się drżeniem mięśni, uczuciem niepokoju i lęku, potliwością, głodem, bólem głowy, drgawkami toniczno-klonicznymi,
podwyższonym ciśnieniem i przyśpieszonym­ tętnem oraz zaburzeniami orientacji. Hipoglikemia może mieć kilka postaci: lekką - wywołaną zwiększonym wydzielaniem katecholamin; średniociężką - objawiającą się zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz ciężką, gdzie następuje utrata przytomności i drgawki. Śpiączka hipoglikemiczna może prowadzić do śmierci i chorzy jak najszybciej powinni znaleźć się w szpitalu.

Komentarze do: Śpiączka cukrzycowa (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze