Szukaj

Zdrowe starzenie się: 4 rzeczy, które powinieneś robić

Podziel się
Komentarze0

Wiedza na temat zdrowego trybu życia jest powszechna w krajach rozwiniętych. Powinno dbać się o jakość jedzenia, regularne ćwiczenia i rzucenie palenia oraz innych złych nawyków, by zwiększyć szanse na długie i zdrowe życie. Wystarczy zastosować się do niektórych z tych zasad i osiągnie się cel w postaci poprawy samopoczucia.Jednak zgodnie z tym, co twierdzą naukowcy, nie stosując się do wszystkich zaleceń, najprawdopodobniej traci się pełne korzyści, jakie przynosi zdrowy styl życia.

Naukowcy wyciągnęli takie wnioski po zebraniu danych na temat ponad 5 tysięcy brytyjskich urzędników w średnim wieku (z okresu 16 lat), stosujących się do czterech kluczowych zasad: niepalących, umiarkowanie pijących, regularnie ćwiczących i jedzących codziennie owoce i warzywa.

Okazało się, że trzykrotnie – w porównaniu z ludźmi niepraktykującymi tych zachowań – zwiększyli oni swe szanse na uniknięcie niepełnosprawności, przewlekłych chorób lub problemów zdrowia psychicznego.

Każde z czterech zachowań praktykowane przez ankietowanych podnosiło szanse na to, co naukowcy określili jako „pomyślne starzenie się”, od 30 do 50%. Jednak kiedy stosowano wszystkie cztery zasady łącznie, odnoszono korzyść większą niż suma części składowych.


Doktor Séverine Sabia, epidemiolog i badacz zdrowia publicznego z University College London, powiedziała, że wydaje się, iż połączony wpływ prozdrowotnych zachowań jest całkiem pokaźny. Wydaje się także, że zwiększają one szanse na osiągnięcie starszego wieku bez chorób i w pełni funkcjonalnie.

Doktor Richard Birkel z National Council on Aging: „Dzięki traktowaniu naszego ciała z troską i unikanie niekorzystnych substancji przez długi czas, uzyskujemy efekt łączny. Ponieważ jesteśmy wolni od chorób, mamy więcej energii. Jesteśmy w stanie żyć pełnią życia”.

Studium opublikowane w „Canadian Medical Association Journal”  jest dosyć wyczerpujące. Sabia i jej koledzy badali „pomyślne starzenie się” przy użyciu pięciu oddzielnych kryteriów: poznawczych, psychicznych, fizycznych, oddechowych i sercowo-naczyniowych.

Raport ma jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim, oparto go na metodzie badań obserwacyjnych, co wyklucza na razie ustanowienie uniwersalnych związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy różnymi zachowaniami prozdrowotnymi i ich następstwami.

Ponadto, niektórzy z uczestników mieli "tylko" 60 lat, wobec czego trudno powiedzieć, czy odkrycia, szczególnie te dotyczące funkcjonowania psychicznego, nie stracą swej mocy.

Tym niemniej, badania związane z „pomyślnym starzeniem się” przyczyniły się do zwiększenia poziomu wiedzy i uczyniły mocniejszym argument na rzecz przyjęcia zdrowego stylu życia, niezależnie od tego, w jakim wieku się jest.

Komentarze do: Zdrowe starzenie się: 4 rzeczy, które powinieneś robić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz