Szukaj

Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko alergii na karaluchy i astmy u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Alergiczna reakcja na karaluchy jest najczęstszym powodem astmy u dzieci miejskich. Nowe badania naukowców z Columbia Center for Children’s Environmental Health sugerują jednak, że insekty są tylko częścią bardziej skomplikowanego problemu. Wczesny kontakt z niektórymi składnikami zanieczyszczeń powietrza może zwiększyć ryzyko rozwoju alergii na karaluchy u dzieci do siódmego roku życia oraz u dzieci z mutacją genetyczną GSTM. Alergia ta z kolei potęguje ryzyko zachorowania na astmę.W pracy opublikowanej 6 lutego w internetowym wydaniu „Journal of Allergy an Clinical Immunology” naukowcy po raz pierwszy przdstawili relację czyników ryzyka wywołujących alergię na karaluchy.

Według głównego autora pracy, doktora Matthew Perzanowskiego, istnieje „złożony związek pomiedzy alergenami a kontaktem z zanieczyszczeniami powietrza we wczesnym dzieciństwie oraz ukrytą podatnością genetyczną”.

Doktor Perzanowski i jego wspólpracownicy przeanalizowali 349 matek z dziećmi, które brały udział w badaniu Mothers & Newborns dotyczącym kontaktu z czynnikami środowiskowymi.

W czasie ciąży kontakt z alergenami karaluchów (białko w kale, ślina i inne pozostałości po insektach) był mierzony przez zbieranie kurzu z kuchni i łóżek.


Naukowcy pobierali również próbki powietrza, aby zmierzyć ekspozycję kobiety na wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – produkty spalania, które są szkodliwymi elementami zanieczyszczeń powietrza.

Obecność mutacji GSTM1 sprawdzano wykonując testy krwi, a u dzieci w wieku 5 i 7 lat badano ilość przeciwciał IgE – markera odporności na alergię.

W 279 domach (80%) zauważono wysoki poziom alergenów karaluchów. U 264 dzieci (31%) w wieku 7 lat stwierdzono alergię na karaluchy.

Obecność wysokiego poziomu alergenów karaluchów prowadziła jednak do alergii tylko u dzieci, których matki w czasie ciąży były wystawione na działanie wysokiego stężenia WWA.

Ten rezultat, zdaniem autorów, sugeruje, że WWA wzmacnia reakcję immunologiczą przy zetknięciu z alergenami karaluchów.

Połączony wpływ obu czynników był jeszcze większy wśród 27% dzieci z mutacją genetyczną GTSM, która prawdopodobnie zmienia zdolność organizmu do detoksykacji WWA.

Badanie doktora Perzanowskiego i jego kolegów sugeruje, że zmniejszenie ekspozycji na WWA w czasie ciąży i na alergeny karaluchów we wczesnym dzieciństwie może być pomocne przy zapobieganiu alergii na karaluchy i astmie u dzieci miejskich.

Komentarze do: Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko alergii na karaluchy i astmy u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz