Szukaj

Z badań wynika, że spadek poziomu testosteronu u mężczyzn nie jest po prostu częścią zwykłego starzenia

Podziel się
Komentarze0

Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że spadek poziomu testosteronu jest prawdopodobnie bardziej związany ze zmianami zachowań mężczyzn i ich stanu zdrowia niż z procesem starzenia. Wyniki badań zostaną przedstawione w poniedziałek przez Towarzystwo Endokrynologiczne na 94 dorocznym spotkaniu w Houston.Spadający poziom testosteronu nie jest nieuniknioną częścią procesu starzenia, jak wielu ludzi myśli, powiedział współautor badania, Gary Wittert, profesor medycyny na Uniwersytecie w Adelajdzie, Australia. Zmiany testosteronu w dużej mierze należy powiązać z zachowaniami osób palących i zmianami w stanie zdrowia, zwłaszcza z otyłością i z depresją.

Wielu starszych mężczyzn ma niski poziom hormonu płciowego, czyli testosteronu, ale przyczyna tego nie jest znana.

Podobnie jak omawiana praca, kilka innych badań populacyjnych śledziło już zmiany w poziomie testosteronu zachodzące w określonym czasie wśród tych samych ludzi,
podkreślił Wittert.

W tych badaniach, wspieranych przez australijską Narodową Komisję Zdrowia i Badań Medycznych, analizowano poziom testosteronu u ponad 1500 mężczyzn, u których pomiary przeprowadzano dwa razy w ciągu pięciu kolejnych lat.


Wszystkie próbki przeszły testy jednocześnie z uwzględnieniem czasu ich pobrania,
zapewnia Wittert.

Z analizy wyłączono wszystkich, którzy nie spełniali wymagań laboratoryjnych lub przyjmowali leki albo mieli dolegliwości wpływające na poziom hormonów. Analizą objęto 1,382 mężczyzn. Byli oni w wieku od 35 do 80 lat, ze średnią wieku 54 lata.

Jak ujmują autorzy, średni poziom testosteronu spadał mniej niż 1 procent w kolejnych pięciu latach.

Jednak gdy badacze przeanalizowali dane według podgrup, odkryli, że pewne czynniki były bardziej związane z niższym poziomem testosteronu w przeciągu pięciu lat niż na początku badania.

Mężczyźni ze spadkiem testosteronu najczęściej byli otyli, przestali palić lub byli w depresji podczas wizyty w poradni, powiedział Wittert. Choć rzucenie palenia może być przyczyną niewielkiego spadku testosteronu, korzyści z rzucenia palenia są ogromne.

Wcześniejsze badania powiązały już depresję z niskim testosteronem. Hormon ten ma znaczenie dla wielu funkcji organizmu, w tym utrzymaniu generalnie zdrowego ciała, płodności i potencji.

Bardzo ważne jest, aby lekarze rozumieli, że zmniejszanie poziomu testosteronu nie jest naturalną częścią procesu starzenia, lecz najprawdopodobniej jest spowodowane zmianami zachowań związanych ze zdrowiem lub samego stanu zdrowia.

Stwierdzono, że nieżonaci mężczyźni doświadczają większego spadku testosteronu niż żonaci. Wittert odniósł ten wynik do poprzednich badań wykazujących, że żonaci mężczyźni są zdrowsi i szczęśliwsi niż nieżonaci.

Ponadto, regularna aktywność seksualna podnosi poziom testosteronu, wyjaśnił.

Komentarze do: Z badań wynika, że spadek poziomu testosteronu u mężczyzn nie jest po prostu częścią zwykłego starzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz