Szukaj

Joga zwiększa zdolności poznawcze seniorów

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois wykazują, że ćwiczenia hatha jogi trzy razy w tygodniu, przez 8 tygodni, zwiększyło zdolności poznawcze seniorów.

Hatha Joga to zestaw ćwiczeń fizycznych opracowanych, aby przywrócić równowagę skórze, mięśniom i kościom. Wielbiciele twierdzą również, że postawy hatha jogi otwierają kanały ciała tak, że energia może przez nie swobodnie przepływać.

Ha oznacza słońce, a tha - księżyc. Artykuł w Yoga Journal mówi, że nazwa odnosi się do balansu między cechami męskimi (aktywny, gorący, słońce) a żeńskimi (otwarta, zimna, Księżyc). Hatha Joga jest drogą do stworzenia równowagi i zjednoczenia przeciwieństw. Z naszych ciał rozwijamy równowagę siły i elastyczności.

Poprzednie badania wykazały, że może ona również zmniejszać stany lękowe, depresję i stres. W roku 2013, Medical News Today ogłosił, że 20-minutowa sesja hatha jogi poprawia funkcjonowanie mózgu bardziej niż ćwiczenia aerobowe.

Neha Gothe z University of Illinois, student i główny autor badania, wyjaśnia: - Hatha Joga wymaga większego wysiłku w ruchu przy pozach, kontrolowania ciała i oddychania w stałym tempie.

Dodaje, że skoncentrowanie się na własnym ciele, umyśle i oddechu podczas praktyki jogi może oddziaływać na uczestników także poza salą ćwiczeń. W tym przypadku poprawia ich zdolności do utrzymania koncentracji w sytuacjach codziennych. - Rzeczywiście, uczestnicy grupy wykazali znaczną poprawę zdolności do zapamiętywani - dodaje Gothe.

Do badania zaproszono 108 uczestników w wieku 55-79. Grupa 61 uczestników została zapisana na zajęcia Hatha Jogi, podczas gdy reszta brała udział w ćwiczeniach rozciągających i modelujących.

Gothe i jej koledzy odkryli, że pod koniec 8-tygodniowego okresu badania, uczestnicy jogi odnosili lepsze wyniki w testach pamięciowych, elastyczności umysłowej i zmianie zadań, niż przed zajęciami jogi. Uczestnicy, którzy brali udział w ćwiczeniach rozciągających nie wykazali poprawy funkcji poznawczych.

Badania te sugerują, że joga ma natychmiastowy efekt wyciszenia układu nerwowego, w sytuacji stresowej. Ponieważ wiemy, że stres i niepokój mogą mieć wpływ na wydajność poznawczą, już 8-tygodniowe ćwiczenia zwiększyły wydajność uczestników, poprzez zmniejszenie stresu, jakiemu ulegali.

Komentarze do: Joga zwiększa zdolności poznawcze seniorów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz