Szukaj

Wpływ seksu na długość życia

Podziel się
Komentarze0

Jak donoszą najnowsze badania, przeprowadzone na nicieniach C. elegans, stosunki seksualne mogą znacznie skrócić długość życia partnerki, poprzez krzyżowanie się i wydzielanie płynów ustrojowych. Zaskakujące wyniki zostały opublikowane w magazynie Science.

Czy seks rzeczywiście może skracać życie?

Jako jedna z podstawowych potrzeb biologicznych, kopulacja zapewnia przetrwanie gatunku. Zgodnie z autorami publikacji, skracanie długości życia partnerki może być w rzeczywistości ewolucyjną strategią. Postępowanie te miałoby na celu ograniczenia zasobów dla przyszłych pokoleń. Poprzednie badania odnotowały podobne zachowania u muchy z gatunku Drosophila. Prace nad sformułowaniem hipotezy wciąż trwają, jednak dotychczasowe wyniki eksperymentów są niepodważalne.

Samcze Indukowanie Śmierci (MID)

Badania opierały się na tzw. modelu zwierzęcym, polegającym na wykorzystaniu m.in. glist, małp, czy szczurów, jako organizmów laboratoryjnych- skupiono się przede wszystkim na nicieniach żyjących w ziemi. Zauważono, że samce wywołują oznaki starości u samic robaków, powodując zmiany behawioralne i fizyczne, takie jak: senność, osłabienie i objawy starzenia się komórek. Co więcej, żywotność samic zmniejszyła się o 20%: zjawisko zostało nazwane Samczym Indukowaniem Śmierci (MID). Co ciekawe, bezpłodne samice kopulujące z samcami również wykazały zmniejszoną żywotność. Ustalono również, że kopulujące samice wykazały istotne zmiany w ekspresji genów w porównaniu do niesparowanych odpowiedniczek. Właśnie te zmiany przyczyniają się do zmniejszenia ich żywotności.

Zobacz również:

Badania uzupełniono o dodatkowe próby, przeprowadzone w warunkach, w których nie dopuszczano do kopulacji, jednak samice przebywały w pobliżu samców, wydzielających hormony i płyny ustrojowe. Długość życia samic skróciła się. Prowadzi to do wniosku, że już sama obecność hormonów płciowych czy biochemicznych, które mogą przenikać do ciała samicy zarówno z otoczenia, jak i stosunku z samcami, działa jako czynnik wpływający negatywnie na długość życia samic. Kontakt seksualny jedynie przyspiesza proces.

Co powoduje MID?

Naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Niektóre wyniki wskazują, że feromony mogą zakłócać czynniki wzrostowe i te, związane z insuliną w organizmie zwierzęcia, będąc mechanizmem prowadzącym do starzenia się i wczesnej śmierci samicy. Jak zapewniają autorzy, badania pomogą nam lepiej zrozumieć wpływ i rolę seksu na życie ludzkie. Ostatnie badania udowodniły, że częste sypianie z partnerem (samcem) wydłuża jego życie i poprawia stan zdrowotny.

Monika Klimczak

Komentarze do: Wpływ seksu na długość życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz