Szukaj

Wkrótce sale do swobodnej konsumpcji narkotyków w Paryżu?

Podziel się
Komentarze0

Premier francuski dał zielone światło planom otwarcia sali do swobodnej konsumpcji narkotyków w Paryżu, o czym poinformowała w ubiegłym tygodniu agencja AFP, według komunikatu gabinetu Pierwszego Ministra. W 2012, francuska minister zdrowia, Marisol Touraine, obiecała przeprowadzenie eksperymentów w tej dziedzinie w 2013 roku, a także zleciła zrealizowanie badania „nad wykonalnością” różnych projektów.Mildt, czyli Mission interministérielle de lutte contre les drogues et toxicomanies (międzyministerialna misja ds. walki z narkotykami i narkomanią), będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie tych doświadczeń, wraz z ministerstwem Zdrowia, o czym poinformował gabinet premiera.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty, ani też miejsca, w którym powstanie taka sala we francuskiej stolicy.

Aktualnie tego typu sale do konsumpcji narkotyków, nazywane także centrami nadzorowanych wstrzyknięć, salami konsumpcji o mniejszym ryzyku czy też „salami do szprycowania”, są nielegalne we Francji.


Mają one w założeniu służyć narkomanom żyjącym na ulicy i pozwalać na konsumpcję narkotyków w dobrych warunkach higienicznych, pod kontrolą personelu medycznego.

We Francji jest to nowość, ale tego typu sale istnieją już w Szwajcarii, w Niemczech, w Holandii i w Luksemburgu. Narkomani korzystają w nich ze sterylnych jednorazowych strzykawek, dzięki czemu unikają zarażenia HIV i WZW C.

Struktury te pozwalają także na objęcie prewencją większej liczby uzależnionych. W krajach, które przyjęły ten system, stwierdzono, że narkomani uczęszczający do tych sal częściej decydują się na leczenie nałogu.

Komentarze do: Wkrótce sale do swobodnej konsumpcji narkotyków w Paryżu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz