Szukaj

Badania nad wykorzystaniem marihuany w leczeniu potwierdzają jej skuteczność

Podziel się
Komentarze0

Publiczna służba zdrowia zatwierdziła podjęcie badań w zakresie używania marihuany jako środka leczniczego dla pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego. Z angielskiego „posttraumatic stress disordert” PTSD to pewnego rodzaju zaburzenie lękowe będące efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia np. gwałt czy wojna.

W Ameryce wielu weteranów cierpi na ataki bezsenności, lęku i depresji. Potrzebują oni specjalistycznej pomocy. Tymczasem dotychczasowo dostępne środki farmakologiczne tylko pogłębiały ich złą kondycję psychiczną.

Często trafiając pod opiekę psychiatry, każdy rodzaj wystąpienia lęku czy obaw klasyfikowany jest jako zaburzenie i zaczyna się niejasne dla pacjenta przyjmowanie dużej ilości, często bardzo silnych specyfików. Brak jest bardzo często zaleceń co do diety, sposobu stylu życia czy najzwyczajniejszej informacji o sposobie przyjmowania leków czy stosowaniu ich naturalnych zamienników.

Te obserwacje stały się inspiracją dla badaczy z Uniwersytetu w Arizonie. Bardzo szybko podjęli oni badania potwierdzające, że marihuana medyczna pozytywnie wpływa na osoby cierpiące na PTSD. U badanych poprawiła się znacznie zdolność radzenia sobie z negatywnymi wspomnieniami, bezsennością czy lękiem.

Kolejne drzwi otworzył amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wyrażając zgodę na kontynuację i rozszerzenie zakresu badań.
W badaniu wzięło udział 50 weteranów wojennych z objawami PTSD klasyfikowanym od umiarkowanych po ciężkie. Przeanalizowany został wpływ marihuany na samopoczucie i objawy cierpiących. Konopie podawano w dwóch różnych sposobach. Badani palili marihuanę lub wdychali tylko jej opary. Analizowano nie tylko wpływ samej marihuany, ale skuteczność metod.

Ta innowacyjna, choć bardzo kontrowersyjna metoda może stać się alternatywą dla zażywania leków psychotropowych, które często wyniszczają organizm i pogarszają stan zdrowia a nawet w wielu wypadkach pogłębiają stany depresyjne i prowadzą do prób samobójczych.

Komentarze do: Badania nad wykorzystaniem marihuany w leczeniu potwierdzają jej skuteczność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz