Szukaj

Wirus spokrewniony z SARS: 2 nowe przypadki w Jordanii

Podziel się
Komentarze0

Międzynarodowe władze zdrowotne właśnie potwierdziły, iż doszło w przeszłości do dwóch innych przypadków zgonu spowodowanych przez tajemniczego wirusa infekującego drogi oddechowe. Wirus ten uderza od jakiegoś czasu na Bliskim Wschodzie, nowe przypadki zaś dotyczą Jordanii.WHO potwierdza, iż do tej pory wirus zaraził 9 osób, a zabił 5 z nich.

Naukowcy stwierdzili, iż chodzi o koronawirusa spokrewnionego z SARS (rodzina wirusów powodująca powszechne przeziębienia). Dwa potwierdzone aktualnie przypadki datują się na kwiecień 2012 i dotyczą grupy 12 zdrowych generalnie pracowników, którzy zachorowali na oddziale intensywnej opieki w szpitalu w Zarqa.

Władze aktualnie prowadzą śledztwo, które ma na celu przekonanie  się, czy 10 pozostałych pracowników również było zarażonych, i w jaki sposób wirus mógł się rozprzestrzeniać.


Rzecznik WHO, Gregory Hartl, dodaje: jest za wcześnie, żeby powiedzieć, czy doszło do transmisji z człowieka na człowieka, ale nie możemy tego wykluczyć.

Jeden z przypadków dotyczył 40-letniej kobiety. Pozostali pacjenci byli mężczyznami.

Do tej pory naukowcy nie odkryli żadnych powiązań między sporadycznymi przypadkami tego wirusa, który został odkryty we wrześniu. Nie wiadomo skąd ten wirus się wziął. Inne liczne pytania również pozostają bez odpowiedzi.

Wiele ofiar nowego wirusa bardzo szybko doświadczyło niewydolności nerek, a pozostali ucierpieli z powodu zapalenia płuc i innych chorób układu oddechowego. Wirus jest bardzo silnie powiązany z mikrobami stwierdzanymi u nietoperza. Naukowcy aktualnie zastanawiają się, czy zwierzęta, takie jak wielbłądy albo nietoprze, mogą być możliwym źródłem infekcji

Komentarze do: Wirus spokrewniony z SARS: 2 nowe przypadki w Jordanii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz