Szukaj

Weź kąpiel, by zwalczyć przeziębienie!

Podziel się
Komentarze0

Gdy za oknem jest zimno i deszczowo, najchętniej nie wychodzilibyśmy z domu. Taka pogoda jest bowiem nie tylko nieprzyjemna, ale i sprzyja przeziębieniom. Jednak zamiast kupować niezliczone ilości lekarstw, warto sięgnąć po domowe sposoby. Jednym z najchętniej stosowanych są kąpiele zdrowotne.

Weź kąpiel, by zwalczyć przeziębienie!

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia przeciętnie przeziębiamy się 2-3 razy w ciągu roku. I mimo że przeziębienie może przebiegać łagodnie, czujemy się zmęczeni i osłabieni. Wirusy stają się szczególnie aktywne, gdy na zewnątrz robi się chłodniej. Wówczas niechętnie wychodzimy z domu – kładziemy się do łóżka, otulamy grubym kocem, a na stoliku obok stawiamy kubek gorącej herbaty.

Niestety, coraz częściej nie mamy czasu na odpoczynek w czasie choroby. Praca, studia, szkoła i inne codzienne obowiązki sprawiają, że zazwyczaj sięgamy po lekarstwa. W związku z tym idealną kuracją dla zapracowanych i zabieganych pacjentów zdają się być kąpiele.

Już nasze babcie wiedziały, że podczas chłodnych dni kąpiele z ziół są idealnym sposobem na przeziębienie. Aromatyczne zapachy wydobywające się z gorącej pary udrożniają bowiem drogi oddechowe i zapewniają spokojny sen. Niezastąpione są także inhalacje z rumianku. Do tego celu potrzebne jest naczynie z gorącą wodą, w którym zaparzymy zioła. Następnie owijamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad rumiankowym naparem, by wdychając ciepłe opary, oczyścić nasze drogi oddechowe.


Nie musimy się martwić, gdy nasza wiedza na temat starych domowych sposobów na przeziębienie jest znikoma. W aptekach bowiem znajdziemy nie tylko lekarstwa, ale i całą gamę ziołowych mieszanek do kąpieli, dzięki którym odprężymy się, nabierzemy sił i udrożnimy zatkany nos. Szczególnie kojące działanie przypisuje się liściom eukaliptusa, jednak równie często sięga się po tymianek czy mentol.

Niskie temperatury, opady, pośpiech, stres czy niewłaściwe odżywianie – to tylko nieliczne czynniki, które obciążają nasz organizm. Co więcej, niełatwa jest ich zmiana. Dlatego też zdrowotne kąpiele są tak bardzo przyjemne, szczególnie zimą. Po ciężkim dniu, zmęczeni i przemarznięci mamy wreszcie szansę na odprężenie. Podczas gorącej i aromatycznej kąpieli odpocznie nie tylko nasze ciało, ale i umysł.

Odpręża, koi, rozgrzewa, udrażnia drogi oddechowe, poprawia samopoczucie – oto tylko nieliczne zalety ziołowych kąpieli. Sięgnijmy więc po ten sprawdzony sposób walki z przeziębieniem, gdy tylko poczujemy się osłabieni, a nasze ciało przeszyje zimny dreszcz.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Weź kąpiel, by zwalczyć przeziębienie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz