Szukaj

W walce z alergią pokrowce na materac to za mało

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, w oparciu o dwa tuziny testów klinicznych, zanegowali użyteczność drogich pokrowców antyalergicznych na materace, stwierdzając, że w żaden sposób nie zmniejszają one reakcji alergicznych na roztocza kurzu domowego.

Badania nad użytecznością pokrowców przeciwalergicznych

Ponad 40% światowej populacji ludzkiej cierpi na różnego rodzaju alergie, w tym najbardziej powszechne są alergie na roztocza w kurzu. W takiej sytuacji, lekarze najczęściej zalecają zaopatrzenie się w specjalne poszewki na materace i poduszki, bez jakiegokolwiek dowodu na to, że faktycznie zwalczają one problem.

Whitney Arroyave, naukowiec z Tulane University, School of Public Health and Tropical Medicine, w Nowym Orleanie, oraz jej współpracownicy, na podstawie wielu przeprowadzonych analiz klinicznych potwierdzili, że w walce z chorobą alergiczną i jej symptomami, korzystanie z pokrowców przeciwroztoczowych nie przynosi pożądanych efektów. Okazuje się, że faktycznie znacznie ograniczają stopień kontaktu z roztoczami kurzu domowego, bo aż o 20%, mimo to nie mają znaczącego wpływu na samą alergię i jej symptomy, takie jak świszczący oddech, astma, katar, wysypka.

Naukowcy nie są pewni dlaczego pokrowce antyroztoczowe nie zwalczają alergii. Być może stopień ograniczenia kontaktu z roztoczami jest niewystarczający, żeby zahamować objawy alergii, albo łóżka jednak nie są jedynym źródłem rozwoju roztoczy w domu, albo to nie roztocza stanowią problem.

Przeprowadzono również wiele testów na innych środkach zapobiegających rozprzestrzenianiu się kurzu i roztoczy, poza wspomnianym pokrowcem na materac, jednak nie przyniosło to żadnych zadawalających rezultatów. Pozostaje zatem rozważyć użyteczność poszewek przeciwalergicznych jeszcze raz.

Poszewki antyalergiczne wracają do łask

Lekarz alergolog, dr Samuel Friedlander z University Hospitals Rainbow Babies and Children's Hospital and Case Western Reserve University School of Medicine w Cleveland, w stanie Ohio, zamierza nadal rekomendować cierpiącym na alergię specjalne pokrowce przeciwroztoczowe.

Dr Friedlander twierdzi, że w zwalczaniu alergii bardzo ważne jest odseparowanie się od źródła uczulenia. Dodatkowo stosuje sie też inne metody leczenia: leki przeciwhistaminowe, immunoterapia, czy szczepionki. Efektywne zwalczanie alergii musi obejmować wszystkie możliwe aspekty choroby i na pewno nie może ograniczyć się jedynie do zmniejszenia ekspozycji na alergenem, ani do jednego tylko alergenu, np. roztoczy.

Naukowcy rozpatrują każdy element środków zapobiegawczych oddzielnie, jednak w prawdziwym życiu, żeby rozwiązać problem z jakim boryka się pacjent, alergolog musi podejść do leczenia kompleksowo. Sam pokrowiec antyalergiczny na materac nie rozwiąże sprawy, jeśli w tym samym czasie pacjent będzie wystawiony na działanie kurzu z innych miejsc w domu lub pracy, albo będzie uczulony również na sierść kota, czy pyłki kwiatowe. Ważne jest odpowiednie rozpoznanie wszystkich źródeł alergii i stworzenie planu leczenia i zapobiegania.

Eliza Sokołowska

Komentarze do: W walce z alergią pokrowce na materac to za mało

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz