Szukaj

W skrócie: dlaczego dzieci nie mają pamięci?

Podziel się
Komentarze0

Małe dzieci mają tendencję do powtarzania tych samych głupstw z uporem maniaka – nie robią tego jednak po to, by przetestować cierpliwość swoich rodziców, ale dlatego, że mają jedynie pamięć krótkoterminową. To oznacza, że bardzo szybko zapominają, co właśnie zostało im powiedziane.Amnezja dziecięca, czyli zjawisko istniejące u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Pamięć długoterminowa rozwija się potem krok po kroku aż do 7 roku życia mniej więcej.

Naukowcy kanadyjscy ze szpitala w Toronto zainteresowali się tym procesem u myszy. Rezultaty swoich poszukiwań zaprezentowali na spotkaniu naukowym Candadian Neuroscience Meeting.

Sugerują w nich, że amnezja dziecięca wynika z intensywnej produkcji nowych neuronów w hipokampie, czyli w regionie mózgu, który odpowiada za proces uczenia się i za pamięć.

W przebiegu swoich prac naukowcy zmodyfikowali proces neurogenezy w mózgach gryzoni: wzmocnili go u myszy starszych i osłabili u myszy młodszych.

Okazało się, że u gryzoni istnieje korelacja między intensywnością procesu wytwarzania neuronów oraz zdolnością do zapamiętywania. Dzięki tym doświadczeniom Kanadyjczykom udało się wzmocnić pamięć młodszych zwierząt, a osłabić pamięć u starszych.

Podsumowują, że potrzebne są dodatkowe badania nad „amnezją dziecięcą”, ale już teraz udało im się rozjaśnić nieco proces powstawania pamięci.

Komentarze do: W skrócie: dlaczego dzieci nie mają pamięci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz