Szukaj

Uwaga, twoja praca może wywołać udar mózgu!

Podziel się
Komentarze0

Umysłowy stres w pracy może podnieść ryzyko udaru mózgu, stwierdza nowe badanie. Rezultaty bowiem pokazują, że pośród mężczyzn z klasy średniej i wyższej, ci pracownicy, którzy doświadczali psychologicznego stresu w pracy, byli o 1,4 razy bardziej zagrożeni udarem mózgu, w porównaniu do innych, którzy takiego stresu nie doświadczali.W sumie, oznacza to, że około 10% udarów mózgu w tej grupie można w zasadzie przypisać stresowi w pracy, uważają badacze. Reszta incydentów naczyniowo-mózgowych w tej grupie była powiązana z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie, wysokie ciśnienie krwi oraz cukrzyca.

Odkrycia te są oparte na informacjach od ponad 5000 mężczyzn w wieku od 40 lat do 59 lat, żyjących w Kopenhadze, w Danii, których badacze zrekrutowali w latach 1970-1971, i których obserwowali następnie przez 30 lat, aż do 2001 roku.

Mężczyźni ci przeszli badania fizyczne i musieli odpowiedzieć na pytania o ich konsumpcję alkoholu, zwyczaje dotyczące palenia papierosów, a także czy przyjmowali leki na cukrzycę. Mężczyzn nie włączono do badania, jeżeli mieli historię choroby serca albo zawału serca.


Badacze postawili swoim uczestnikom pytanie brzmiące: czy odczuwasz presję psychologiczną, kiedy oddajesz się swojej pracy? A mężczyźni odpowiadali: „rzadko” albo „stale”.


W okresie badania, 779 mężczyzn ucierpiało z powodu udaru mózgu, a 167 zmarło z jego powodu.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na pięć grup, w zależności od klasy spolecznej, które brały pod uwagę poziom wykształcenia oraz pozycję w pracy.

Nie odnaleziono związku między stresem psychologicznym w pracy a mężczyznami z dwóch najniższych klas społecznych. Pośród trzech wyższych klas, ryzyko udaru mózgu wzrastało o 38% pośród tych, którzy donosili, iż doświadczali stresu  w pracy regularnie, w porównaniu do tych, którzy donosili, iż stres był dla nich prawdziwą rzadkością, wyjaśniają autorzy badania.

Ryzyko było najbardziej znaczące dla młodszych mężczyzn (na początku badania), prawdopodobnie dlatego, iż byli oni narażeni na stres w pracy przez dłuższy czas. Mężczyźni, którzy byli najstarsi, kiedy badanie się zaczęło, przeszli na emeryturę zaraz po jego rozpoczęciu.

Nie jest jasne dlaczego związek ten został odnaleziony jedynie dla mężczyzn z wyższej klasy społecznej, według badania. Być może dlatego, iż wyższy status w pracy wiążę się z wyższym stresem umysłowym. Większa odpowiedzialność oraz więcej obowiązków.

Mniejsza ilość mężczyzn w niższych klasach donosiła o regularnym stresie psychologicznym w pracy, donosi badanie, które zostało opublikowane w grudniowym wydaniu Journal of Occupational and Environmental Medicine.

Komentarze do: Uwaga, twoja praca może wywołać udar mózgu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz