Szukaj

Wielkanoc bez stresu

Święta powinny być przede wszystkim radosne i pełne spokoju. Jednak wiele kobiet bierze na swoje barki zbyt wiele obowiązków związanych z przygotowaniami, dlatego w święta są zmęczone i rozdrażnione. Nie można pozwolić, by wizja idealnych świąt sprawiła, że na ich radosne przeżywanie wraz z rodziną zabraknie już sił!

Wielkanoc bez stresu

Na myśl o świętach każdej pani domu przychodzą do głowy obrazy wysprzątanego na błysk domu, smakołyków przygotowywanych już kilka dni przed Wielkanocą oraz uśmiechniętej, rozradowanej rodziny. Jednak chcąc sprostać tym wyobrażeniom, kobiety poświęcają własny spokój, a okres przedświąteczny staje się intensywną pracą pełną stresu. Czy istnieje szansa, by przygotowania do Świąt Wielkanocnych nie przysporzyły zmęczenia i stresu? Okazuje się, że tak!

Zaplanuj swoje święta

Pierwszym krokiem, który każda pani domu powinna wykonać, by święta nie kojarzyły się jej ze zmęczeniem i intensywnym wysiłkiem, jest zaplanowanie ich już 2 – 3 tygodni przed Wielkanocą. Warto zastanowić się, jak mają wyglądać święta, by uniknąć niepotrzebnych stresów w trakcie przygotowań. Bardzo ważne będzie przy tym wzięcie pod uwagę wszystkich członków swojej rodziny. Każdy ma własne wyobrażenie o świętach, dlatego może okazać się, że rodzina stanie przed trudnym do osiągnięcia kompromisem. Kiedy jednak uda się go osiągnąć jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań, okres przedświąteczny z pewnością przebiegnie spokojniej. Nie wolno zapomnieć o przemyśleniu świątecznego jadłospisu i porządków.

Wiosenne porządki tak – ale po świętach!

Zwykle przed Wielkanocą mieszkanie musi być idealnie wysprzątane, dlatego niemal w każdym domu rozpoczynają się wiosenne porządki. Dywany muszą być wytrzepane, półki wysprzątane, żyrandole mają błyszczeć. Naprawdę nie warto zaglądać do każdego kącika i poświęcać porządkom niezliczoną ilość godzin! Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, zrobić to, co jest niezbędne, a resztą zająć się po świętach.

Z pewnością wymycie okien, pościeranie kurzu, posprzątanie łazienki i kuchni wystarczy, by w domu było czysto. Stół można przyozdobić bukietem kwiatów czy stroikiem wielkanocnym i nic więcej nie potrzeba, by pachniało świeżością. Obowiązkami związanymi ze sprzątaniem warto się podzielić. Zwłaszcza kobiety pracujące powinny zadbać o to, by za porządki przedświąteczne odpowiedzialni byli wszyscy członkowie rodziny. Niech każdy weźmie na siebie część zadań. Święta to czas rodzinny, dlatego przygotowania również powinny spoczywać na barkach całej rodziny.

Przemyślany jadłospis

Lista dań, które zamierzasz przyrządzić z okazji Wielkanocy, tak jak i przedświąteczne porządki, powinna być gotowa już 2-3 tygodnie wcześniej. Warto spojrzeć na nią chłodnym okiem, biorąc pod uwagę wszystko to, co zwykle pozostaje na stole wielkanocnym nietknięte. Jeśli pani domu ograniczy listę potraw tylko do tradycyjnych, z pewnością dla nikogo nie zabraknie smakołyków. Spędzając święta w licznym gronie rodzinnym, warto zadbać o to, by każdy gość przyniósł ze sobą jakieś potrawy. W ten sposób stół zastawiony będzie przeróżnymi potrawami, a odpowiedzialność za przygotowania nie spocznie na barkach jednej osoby. Takie rozwiązanie z pewnością wszystkich usatysfakcjonuje, a gospodyni oszczędzi stresu i przemęczenia.

Zrezygnuj z dążenia do perfekcji !

Nie ma ideałów! Oczywiście warto starać się robić wszystko jak najlepiej, jednak osiągnięcie perfekcji nie jest możliwe. Po co więc tracić czas i nerwy na zupełnie bezcelowe czynności. Naprawdę żadna pani domu nie powinna zamartwiać się, nawet jeśli wszystko nie poszło po jej myśli. Upieczenie jednego ciasta mniej niż było w planach to nie koniec świata! Gospodyni, której nie wyjdzie jakaś potrawa lub brakuje jej umiejętności kulinarnych, bez wahania powinna potrawy i wypieki świąteczne zamówić w sklepie. Niedokładnie poodkurzane dywany przez męża czy małe smugi na oknach umytych przez córkę, także nie są powodem do wprowadzania w domu nerwowej atmosfery. Poza tym, poprawiając po innych można jedynie sprawić im przykrość. Święta na pewno będą udane, nawet, jeśli coś pozostało dalekie od ideału.

Czas na relaks

Odpoczynek w trakcie tej przedświątecznej gonitwy to niezbędny element, by święta były odpowiednio przeżyte. Żadna pani domu nie powinna utwierdzać się w przekonaniu, że nie ma czasu na relaks. Warto pamiętać o tym, że jeśli żona lub mama jest zmęczona, zdenerwowana czy zirytowana, to święta nie będą przeżyte w przyjemnej i ciepłej atmosferze. Bliscy nie potrzebują pewnością perfekcyjnie przygotowanej Wielkanocy, ale uśmiechu na twarzy gospodyni. Lepiej cieszyć się wspólnymi przygotowaniami, a nie traktować je, jak egzamin, który trzeba zdać na najwyższą ocenę.

Warto znaleźć czas na gorącą kąpiel, poczytanie książki czy zwyczajny spacer. Dobrym sposobem na relaks będzie też spędzenie czasu z bliskimi. Można zorganizować wyjście do kina, na basen albo po prostu usiąść razem, porozmawiać, pożartować.

Niestety dla wielu kobiet przygotowanie do Świąt Wielkanocnych oznaczają wysiłek i mozolną pracę. Często nie przeżywają ich z radością i spokojem, ale odczuwają zmęczenie i zniechęcenie, spowodowane spożytkowaniem całej energii na przygotowanie perfekcyjnych Świąt. Warto poznać sposoby, dzięki którym Wielkanoc będzie kojarzyła się z radością i wyjątkowym czasem spędzonym w gronie rodzinnym.

Barbara Rozmus

Komentarze do: Wielkanoc bez stresu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz