Szukaj

Sposoby na stres

Sposoby na stres, które prezentujemy w tym artykule to uniwersalne metody, które pozwalają skutecznie poprawić samopoczucie i wrócić do równowagi psychicznej po nieprzyjemnej dla nas sytuacji. Dobre sposoby na stres często sprowadzają się do wykonywania prostych czynności takich jak rozmowa z przyjacielem czy odprężająca kąpiel w wannie. Niekiedy jednak najlepszym sposobem na stres okazuje się zmiana naszego stylu życia oraz nastawienia do otoczenia.

Sposoby na stres

Sposoby na stres, które warto wypróbować to między innymi ćwiczenia relaksacyjne, aromaterapia, muzykoterapia, masaż, zmiana diety czy zwiększenie aktywności fizycznej. Choć często nie mamy wpływu na sytuacje, które wywołują u nas stres, to jesteśmy w stanie nauczyć się lepiej z nimi radzić, tak aby nie szkodzić sobie ani najbliższym.

Sposoby na stres - poznanie i wyeliminowanie źródła stresu

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, co tak naprawdę nas stresuje. Denerwujemy się na szczekania psa czy głośną zabawę dzieci, a często okazuje się, że tak naprawdę stresuje nas nieprzyjemna atmosfera w pracy i po powrocie do domu wszystko działa nam na nerwy. Dlatego najpierw starajmy się określić co jest źródłem stresu - najlepiej wypisując denerwujące nas sytuacje na kartce papieru.

Autor: Iwona Kopaczek

Po określeniu powodów, które wywołują u nas stres, zastanówmy się czy możemy je wyeliminować. Zacznijmy od najprostszych spraw, np. jeżeli szef w pracy na nas krzyczy, bo się często spóźniamy, starajmy się wstawać wcześniej i przychodzić punktualnie do pracy. Przy bardziej skomplikowanych sytuacjach, takich jak np. trudna sytuacja finansowa starajmy się opracować długoterminowy plan, który pomoże nam krok po kroku rozwiązać problem.

Niestety istnieje wiele sytuacji stresogennych, na które nie mamy żadnego wpływu, np. śmierć bliskiej osoby czy poważna choroba. W takim przypadku nie mamy wyboru - musimy nauczyć się akceptować zainstniałą sytuację. Starajmy się wtedy korzystać z opisanych niżej technik radzenia sobie ze stresem.

Sposoby na stres - ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Ruch powoduje zużycie adrenaliny oraz innych hormonów wytwarzanych w reakcji na stres. Ćwiczenia fizyczne niwelują napięcie mięśni i pomagają nam oczyścić umysł - wiele osób znajduje wyjście z trudnej sytuacji właśnie w trakcie uprawiania sportu. Dodatkowo, do układu krwionośnego uwalniane są endorfiny, które poprawiają nasz nastrój. Czujemy się lepiej, wzrasta nasza samoocena, uczucie lęku zmniejsza się i poprawia się jakość snu.

Nie musimy uprawiać żadnej konkretnej dyscypliny sportu - wystarczy, że zaczniemy być bardziej aktywni niż do tej pory. Aby lepiej móc walczyć ze stresem starajmy się wykonywać ćwiczenia fizyczne trwające około pół godziny trzy razy w tygodniu. Może to być pływanie, spacer, jazda na rowerze czy nawet zabawa z dziećmi na podwórku. Jeżeli do tej pory aktywność fizyczna nie była twoją mocną stroną, pamiętaj aby zwiększać ją stopniowo - inaczej zbyt gwałtowna zmiana stylu życia może okazać się nowym źródłem stresu.

Sposoby na stres - zmiana diety

To co jemy wpływa na jakość naszego życia. Właściwa dieta może pomóc zwiększyć odporność na stres. Przede wszystkim powinna być bogata w warzywa i owoce, które dostarczą odpowiednią dawkę witamin. Od dawna wiadomo, że gorzka czekolada dzięki wysokiej zawartości magnezu poprawia humor - wystarcza 40 gramów dziennie. Działanie antystresowe mają też np. czarne porzeczki, ziemniaki, fasolka szparagowa, orzechy włoskie i jajka. Nie bez znaczenie jest też to co pijemy. Badania udowodniły też, że picie każdego dnia dwóch filiżanek zielonej herbaty, dzięki zawartej w niej L-Teaninie, uodparnia nas na sytuacje stresogenne. Co ciekawe, równie pozytywny efekt daje wypijanie dwóch szklanek soku pomarańczowego - zawarta w pomarańczy witamina C skutecznie zmniejsza wydzielanie hormonu stresu. Nie zaleca się natomiast picia dużych ilości kawy, gdyż kofeina w niej zawarta wypłukuje magnez. Zamiast niej popijajmy bogate w magnez naturalne kakao.

Używki, takie jak alkohol i papieros nie pomagają w walce ze stresem - wręcz przeciwnie - na dłuższą metę wzmagają rozdrażnienie, zwiększają lek i pogłębiają stres.

Proste sposoby na stres

Stres uda nam się zmniejszyć, jeżeli będziemy mieć właściwe podejście do życia i trzymać się kilku zasad:

 • Przede wszystkim staraj się jak najczęściej śmiać. Jeżeli będziesz miał pozytywne nastawienie do otoczenia, istnieje mniejsza szansa, że coś lub ktoś wyprowadzi cię z równowagi. Pooglądaj zabawny film lub spotkaj się z przyjacielem, który wprawia cię w dobry nastrój. Śmiech obniża poziom hormonów stresu - adrenaliny i kortyzolu.

 • Niezbędne jest zachowanie równowagi między różnymi aktywnościami życiowymi np. między życiem prywatnym a pracą.

 • Należy umieć zachować dystans do rzeczy, które od nas nie zależą i pogodzić się z tym, że nie ze wszystkim możemy poradzić sobie sami. Czasem musimy zdać się na pomoc innych.

 • Nie jesteśmy idealni i nie wszystko nam wychodzi, jednak powinniśmy nauczyć się akceptować siebie i cieszyć się nawet z naszych niewielkich osiągnięć.

 • Trzeba znaleźć czas na odpoczynek, który pozwoli nam zregenerować siły oraz na chwilę przyjemności dla siebie samego, niech to będzie relaks w wannie czy spacer z psem.

 • Każdy powinien starać się odnaleźć swoją pasję lub hobby.

 • Stres często powodowany jest tym, że na nic nie starcza nam czasu. Lepsza organizacja pozwali nam zminimalizować stres tego typu. Zaplanuj listę rzeczy, które są najważniejsze i tych, które można odłożyć na potem. Aby rano nie gonić w pośpiechu do pracy, wieczorem dzień wcześniej poświęć chwilę aby przygotować sobie ubrania i rzeczy, które musisz zabrać ze sobą.

 • Staraj się też aby twoje otoczenie było uporządkowane - chaos i bałagan podświadomie wywołują rozdrażnienie i stres.

 • Otaczaj się spokojnymi kolorami: postaw przede wszystkim na zieleń, wybieraj pastelowe kolory i beże, zrezygnuj z ostrej czerwieni czy fioletu.

 • Staraj się być jak najbliżej natury - chodź na spacery do lasu czy parku.

 • Kup psa lub kota - badania dowiodły, że posiadanie tych zwierzaków minimalizuje stres. Pies zmusza nas od wychodzenia na spacery, a mruczenia kota uspokaja.

 • Nie będziesz w stanie skutecznie walczyć ze snem, jeżeli będziesz niewyspany. Właściwa ilość snu powoduje, że potrafisz się skoncentrować, masz lepszy humor i masz więcej energii, aby przeciwstawić się stresującym sytuacjom.

Komentarze do: Sposoby na stres (11)

anetaaa_
anetaaa_ 14-08-2015 20:57

Stres i bezsenność

6

Ja próbowałam wielu rzeczy, zaczęłam intensywniej ćwiczyć, nawet próbowałam treningu relaksacyjnego ale dużo to nie dało, moim największym problemem było to że nie mogłam zasnąć w nocy (2-3 godziny przerwacałam się z bok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
rocki
rocki 17-08-2015 14:18

Stres - tabletki ziołowe

5

chyba każdego z nas uspokaja coś innego, u mnie aktywnosc fizyczna nie wystarczy, ale jeśli potrzebuję czegoś na stres to zawsze siegam tylko po tabletki ziołowe.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze