Szukaj

Skutki długotrwałego stresu

Podziel się
Komentarze0

Stres od dawna uważany jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Zaraz obok otyłości, jest drugą chorobą, która opanowała cały świat i w dalszym ciągu robi globalną karierę. Konsekwencje długotrwałego napięcia są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Skutki długotrwałego stresu

Udowodniono, że stres jest potrzebny naszemu mózgowi do prawidłowego funkcjonowania, jednak gdy wydziela się go za dużo, a nasz organizm nie jest w stanie rozładować napięcia, stres staje się szkodliwy i może być czynnikiem, który wpłynie bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie.

Walka i ucieczka

Każdy z nas z pewnością przeżył sytuację, w której serce przyspieszało, ciśnienie krwi niebezpiecznie wzrastało, nasze ręce były spocone, a całe ciało rozedrgane. Stres, pomimo tego, że tyle się o nim mówi, jest wrogiem, z którym trudno wygrać. W sytuacji zagrożenia, nieważne czy jest to zagrożenie realne czy nie, zachowuje się w pewien określony sposób. Podjęcie walki ze stresem to najlepszy sposób na jego rozładowanie, poleca się szczególnie wysiłek fizyczny. Jeśli jednak wybierzemy ucieczkę, substancje wydzielane w naszym organizmie pod wpływem stresu, pozostaną w naszym ciele i będę powoli go zatruwać.

Skutki przelekłego stresu

Przewlekły stres jest chorobą, która może nawet doprowadzić do śmierci. Skutkami długotrwałego stresu są przede wszystkim różnego rodzaju choroby, także psychiczne. Stres może powodować:

Migreny i bóle głowy

Mogą im także towarzyszyć napięcia karku oraz drętwienie mięśni. Przez wydzielanie się adrenaliny, nasze mięśnie kurczą się i napinają naprzemiennie, przez co bóle głowy narastają. Migrena może utrzymać się nawet do kilku tygodni.

Bóle pleców

Podczas stresu nasze ciało reaguje w specyficzny sposób, przede wszystkim napina się i kurczy, bóle pleców są efektem nadmierna napięcia w okolicach karku oraz dolnej części pleców.

Choroby układu krążenia

Przez stres ciśnienie staje się wysokie, a akcja serca może się zwiększyć nawet trzykrotnie. Hormony stresu – m.in. adrenalina oraz kortyzol, wpływają na pracę serca oraz układu krążenia, powodując palpitacje, arytmie, częstoskurcze.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Przy długotrwałym stresie może dojść do zatrzymania lub znacznego opóźnienia cyklu,

Otyłość

Przy chronicznym stresie nasz organizm wytwarza hormon, który magazynuje tłuszcz w komórkach, przez co musimy gromadzić energię do walki lub ucieczki. Sprzyja to powstawaniu otyłości brzusznej.

Cukrzyca typu II

Powiązana jest z otyłością brzuszną, która może być jedną z przyczyn powstania cukrzycy typu II,

Kłopoty z układem trawiennym

Chroniczny stres wpływa niekorzystnie na trawienie, doprowadzając do rozregulowania, co skutkuje zaparciami, wzdęciami, zgagą.

Problemy z włosami oraz cerą

Pod wpływem silnego stresu na dekolcie oraz na twarzy bardzo często pojawiają się czerwone plamy, ponadto stres sprzyja trądzikowi oraz wypryskom. Jeśli chodzi o włosy, silny stres sprzyja wypadaniu włosów oraz tzw. łysieniu plackowatemu.

Depresja

Stres to jeden z czynników, który wyzwala depresję, pojawiają się wtedy lęk, uczucie pustki, apatia, izolacja.

Zaburzenia nerwicowe

Stres ma bardzo silny wpływ na powstawanie zaburzeń nerwicowych, ze względu na powiązanie z układem krążenia oraz sercem, stres doprowadza do pogłębiania się zaburzeń nerwicowych oraz wspomaga zachowania maniakalne.

Po pierwsze: nie lekceważ, po drugie: zbadaj, po trzecie: działaj

Skutki stresu mogą niekiedy kosztować życie, a na pewno sprawiają, że nasza egzystencja zamieni się w katorgę trudną do przejścia. Stres jest chorobą powszechną i występuje u wszystkich ludzi na świecie, dlatego jeśli czujesz, że Twoje życie mogło ulec zmianie właśnie przez stres, nie bój się udać do lekarza i mu o tym powiedzieć. Cały świat ma ten sam problem.

Aleksandra Socha

Komentarze do: Skutki długotrwałego stresu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz