Szukaj

Stres a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Stres, któż z nas nie doświadcza go we własnym życiu. Jeżeli reagujesz na niego dobrze i potrafisz sobie z nim radzić może być motorem napędowym Twoich działań i powodować korzystne zmiany. Gorzej jeżeli wymyka się spod kontroli i powoduje osłabienie, a także poczucie smutku. Właśnie w zależności od tego jak reagujesz na stres tak będzie On wpływał na Twoją ciążę.Negatywne odczuwanie stresu w każdym trymestrze ciąży może mieć poważne skutki dla Twojego dziecko oraz Ciebie. Dlatego powinnaś nauczyć się radzić sobie ze stanami wzmożonego napięcia ale również zatroszczyć się o to,żeby w sytuacji stresowych było jak najmniej w Twoim życiu.

Oto kilka rad jak radzić sobie ze stresem:

Przesypiaj stres: sen to bardzo dobry sposób na regeneracje umysłu i ciała. Pozwala Ci się odprężyć i usunąć uczucie napięcia oraz niepokoju jakie jest wywołane stresem. Dlatego postaraj się zdrzemnąć w trakcie dnia by w ten sposób poradzić sobie z napięciem. A jeżeli nie możesz spać w nocy skonsultuj się ze swoim lekarzem, a ten na pewno znajdzie sposób na Twoją bezsenność.

Mów o stresie: Postaraj się mówić o tym co wywołuje Twoje frustracje. Znajdź oparcie w bliskiej Ci osobie może to być mąż, przyjaciółka, członek Twojej rodzinny ktoś kto wykaże się zrozumieniem i pomoże Ci w radzeniu sobie ze stresem. Poszukaj miejsca gdzie będziesz mogła dać upust swoim emocjom i tym samym poczuć się lepiej.


Nie zapominaj o posiłkach:
kłopoty z uspokojeniem nerwów mogą wywołać chaotyczny sposób odżywiania się. A to w trakcie ciąży może spowodować kłopoty z rozwojem Twojego dziecka. Nie zapominaj o spożywaniu posiłków regularnie i jedzeniu zdrowo. Koncentruj swoją uwagę na węglowodanach złożonych i białkach.

Ćwiczenia fizyczne:
pływanie, spacery czy też joga dla ciężarnych to idealny sposób na odreagowanie napięcia i poprawę humoru.

Staraj się odcinać od stresu: skoncentruj się na wykonywaniu czynności, które przynoszą Ci przyjemność. Czytaj książki, słuchaj muzyki, oglądaj filmy, zacznij prowadzić pamiętnik, umawiaj się ze znajomymi, prowadź album z wycinkami. Poza tym możesz raz na jakiś czas zafundować sobie kąpiel relaksacyjną, pamiętaj tylko by woda nie była zbyt gorąca, to może być niebezpieczne dla Twojego maleństwa.

Umknij przed stresem: Jeżeli wiesz co powoduje u Ciebie napięcie staraj się z tego rezygnować. Jeśli to praca rozważ wzięcie wcześniejszego urlopu macierzyńskiego albo zmniejszenie wymiaru godzin pracy na czas ciąży.

Możesz również zastanowić się nad zastosowaniem metod relaksacyjnych takich, jak masaż czy techniki medytacji. Poza tym techniki wizualizacji tzn. przywoływanie w pamięci urokliwego miejsca lub kontemplowanie przyjemnego obrazu czy zdjęcia umieszczonego na biurku powinno przynieść ulgę.

Komentarze do: Stres a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz