Szukaj

Stres i jego przyczyny

Stres zatruwa egzystencję, zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym: nie tylko sprawia, że życie jest nieprzyjemne, ale także wywołuje choroby. Zdaniem doktora Herberta Bensona z Mind/Body Medical Institute (Medyczny Instytut Umysłu i Ciała) przy Uniwersytecie w Harwardzie, około 80% konsultacji medycznych ma być związanych ze stresem, w ten czy w inny sposób.

Stres i jego przyczyny
Tak samo jak od 60% do 80% wypadków w pracy, według Amerykańskiego Instytutu Stresu (American Institute of Stress). Dzisiaj, słowo to figuruje w naszych codziennych rozmowach, nawet wśród dzieci, ale bardzo często niesie ze sobą mylne znaczenie. Czy to dlatego rzeczy jawią mi się jako góra nie do zdobycia, ponieważ jestem zestresowany, czy też może na odwrót? Stres jest w wymaganiach związanych z moją praca, czy też stres jest w mojej głowie? Czy też może za bardzo się niepokoję? Jeśli mógłbym się zrelaksować, mówią ci najbardziej zainteresowani, z całą pewnością nie byłbym zestresowany.

Jeśli możliwym jest nauczenie się lepiej dawać odpór stresowi fizycznie i psychicznie, a nawet, przekształcić go w dobry życiowy motor, to jednakże umiejętność ta wymaga poświęcenia jej mnóstwa czasu i energii.

Trzy składniki stresu

Kiedy mówimy o stresie, pojawiają się trzy następujące elementy, zaanagażowane w stres według kombinacji ekstremalnie zmiennych:

Czynnik stresu, albo jego źródło:
bodziec rzędu fizycznego, mentalnego, socjalnego albo emocjonalnego, do którego trzeba się dostosować. Bodziec może być mniejszy (mandat) albo duży (przeprowadzka), pozytywny (ślub) albo negatywny (konflikt), wyjątkowa sytuacja (interwencja chirurgiczna) albo sytuacja stała (przeciążony rozkład zajęć), sytuacja przewidziana (egzamin) albo nieoczekiwana (wypadek), itp., itd.


Wspomnijmy także, że stres może być również fizjologiczny, i spowodowany przez takie wydarzenia jak zażywanie jakiegoś leku, zranienie się albo uderzenia zimna, ponieważ organizm musi w takim wypadku zmienić swoją chemię, aby zareagować na takie sytuacje. Brak stymulacji może również wytworzyć stres. Ale, przede wszystkim, zajmiemy się tutaj stresem związanym ze stylem życia, a bardziej szczegółowo, stresem psychologicznym.


Reakcja stresowa
. Kiedy w mózgu dzwoni alarm, natychmiastowe reakcje fizjologiczne - takie jak przyśpieszenie rytmu serca, skurczenie naczyń krwionośnych oraz skok adreanliny - sprawiają, że ciało może zareagować na sytuację. Jeśli utrzymują się poza czasem niezbędnym do zareagowania (zaatakowanie wroga albo ucieczka), mechanizmy te robią miejsce dla dolegliwości fizycznych i fizjologicznych: dla objawów stresu.

Postawa.
Intensywność reakcji stresowej zależy od wiadomości wysłanej przez mózg do gruczołów wydzielania wewnętrznego, a więc od postrzegania danego bodźca przez mózg - fakt widzenia go jako mniej lub bardziej niebezpiecznego, wymagającego albo wiążącego.

Na przykład, spóźnienie pięciominutowe generalnie nie wytwarza stresu, o ile nie myślimy, iż ucieknie nam pociąg, albo jeśli mózg nie zaczyna wyobrażać sobie innych katastroficznych scenariuszów - co może się zdarzyć w przypadku, jeśli nasze wychowanie wyjątkowo mocno zaszczepiło nam punktualność.

Postawa negatywna albo nierealne oczekiwania robią także miejsce dla problemów związanych ze stresem. W sumie, stres jest reakcją odruchową organizmu, zarówno psychologiczną jak i fizjologiczną, w obliczu trudnej sytuacji, która wymaga przystosowania się.

Polecamy również:

Objawy stresu
Jak najlepiej opierać się stresowi?

Komentarze do: Stres i jego przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz