Szukaj

Niedobory witaminy D przyczyną cięższych udarów

Podziel się
Komentarze0

Jedno z badań zaprezentowanych podczas American Stroke Association's International Stroke Conference 2015 ostrzega: osoby o niskim poziomie witaminy D są bardziej narażone na udar o ciężkim przebiegu i na gorszy poziom zdrowia już po udarze niż osoby o prawidłowej ilości tego składnika.

Istniejące już badania potwierdzają powiązanie między niedoborami witaminy D, a urazami nerwowo-naczyniowymi. Stały się one podstawą dla analiz podjętych przez zespół naukowców prowadzony przez doktora Nilsa Henningera. Grupa badaczy sprawdziła, czy poziom kalcyfediolu, markera witaminy D we krwi, ma związek z ciężkością udaru niedokrwiennego i słabszym zdrowiem po udarze. Badaniom poddano 96 pacjentów leczonych pomiędzy styczniem 2013, a styczniem 2014 w szpitalach w Stanach Zjednoczonych.

- Wiele z osób, które uważamy za objęte dużym ryzykiem udaru mają niski poziom witaminy D. Zrozumienie powiązania między ciężkością udaru i stanem witaminy D pomoże nam określić, czy powinniśmy leczyć niedobór witaminy D u pacjentów wysokiego ryzyka - powiedział Henninger o swoich badaniach.

Rezultaty pracy naukowców potwierdziły ich przypuszczenia: osoby o niskim poziomie witaminy D (poniżej 30 ng/ml) w porównaniu do pacjentów o jej prawidłowej ilości, ucierpieli znacznie bardziej: udar pozostawił u nich 2 razy więcej martwej tkanki. Wyniki były podobne niezależnie od rodzaju naczyń krwionośnych, w jakich pojawił się zator.

Według obliczeń badaczy obniżenie poziomu witaminy D o 10 ng/ml powoduje zmniejszenie szansy na rekonwalescencję w przeciągu 3 miesięcy po udarze o połowę. Wyniki te są niezależne od wieku czy ciężkości przebiegu udaru u pacjentów.

Henninger ostrzega, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by wyciągać daleko idące wnioski z badań, gdyż były wykonane na zbyt małe liczbie pacjentów. Wśród ograniczeń badań znajdują się też rasa  kaukaska wszystkich osób poddanych badaniom, co może skutkować mniejszą uniwersalnością dla innych ras. Analizy powinny być powielone na szerszej puli osób i dopiero powtórzenie rezultatów może być podstawą dla zmiany suplementacji diety u osób narażonych na udar.

Opracowała: Agnieszka Muciek – Szewczyk

Komentarze do: Niedobory witaminy D przyczyną cięższych udarów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz