Szukaj

Uprawianie swojego ogródka: dobre dla zdrowia i samopoczucia

Podziel się
Komentarze0

Osoby starsze, które uprawiają swój ogródek warzywny, jedzą więcej warzyw i mają mieć lepsze samopoczucie niż ci, którzy zaopatrują się w sklepie. Badacze amerykańscy doszli do tego wniosku porównując w pierwszym badaniu miesięczną konsumpcję warzyw i owoców u 261 kobiet i mężczyzn w wieku 50 lat i więcej, na bazie kwestionariusza online.W tej liczbie, 158 osób miało własny ogródek warzywny. Zostali więc oni poproszeni o określenie liczby godzin, spędzanych w swoich ogródkach każdego tygodnia oraz powody, które sprawiły, iż zajęli się ogrodnictwem.

Rezultaty pokazują, że ludzie, którzy uprawiają ogródek, są generalnie bardziej skłonni do jedzenia warzyw niż ci, którzy nie uprawiają takiego ogródka. Co interesujące, związek ten nie został ustalony odnośnie owoców. Nie zaobserwowano również żadnej znaczącej różnicy, jeśli chodzi o płeć.

Fakt posiadania niewielkiego doświadczenia w ogrodnictwie, albo przeciwnie, praktykowania tej działalności od wielu lat, tak samo jak liczba godzin spędzonych w ogródku, mają nie wpływać na konsumpcję warzyw.

Sama natura tego badania nie pozwala jednakże ustalić relacji przyczynowej. Inaczej mówiąc, badacze nie potrafią powiedzieć, czy starsi ludzie wybierają ogrodnictwo jako sposób na spędzenie czasu ponieważ lubią warzywa, czy też może to właśnie ogrodnictwo ma pozytywny wpływ na ich odżywianie.


Zdaniem autorów tego badania, rezultaty te sugerują jednak, że ogrodnictwo może być bardzo interesującym programem interwencyjnym, prowadzącym starszych ludzi do jedzenia większej ilości warzyw.

Działanie na samopoczucie

Fakt posiadania ogródka nie ma korzystnego działania tylko i wyłącznie na zdrowie. Drugie badanie, zrealizowane przez tę samą grupę badawczą, na podstawie tej samej grupy ludzi, pokazuje, że ogrodnictwo ma również korzystne działanie na samopoczucie ogrodników.

Miłośnicy ogródków warzywnych przyznali wyższe noty – a więc bardziej pozytywne – na skali oceny satysfakcji z życia niż ludzie nie uprawiający ogródków. Potwierdzili, iż ich życie jest „mniej montonne i mniej nudne”, oraz że się czują „mniej starzy i mniej zmęczeni”.

Według badaczy, ogrodnictwo wywołuje poczucie obowiązku, kontroli i spełnienia. Widzą oni w tym zajęciu środek mogący doprowadzić seniorów do większej aktywności, do przyswojenia sobie lepszych zwyczajów życiowych i do osiągnięcia lepszej jakości życia.

Ile owoców i warzyw na dzień?

Według ostanich danych pochodzących z sondażu Statistique Canada, niewiele ponad 50% kobiet w wieku od 55 lat do 64 lat i 53% kobiet w wieku 65 lat i więcej, potwierdza, iż spożywa conajmniej 5 porcji owoców i warzyw na dzień.

U mężczyzn, proporcje te wynoszą 34% i 40% dla obydwu grup wiekowych odpowiednio.

Kanadyjski przewodnik odżywiania zaleca konsumpcję na poziomie 7 porcji owoców i warzyw na dzień, dla wszystkich dorosłych, poczynając od 51 roku życia.

Komentarze do: Uprawianie swojego ogródka: dobre dla zdrowia i samopoczucia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz