Szukaj

Umiera Brytyjczyk zarażony wirusem podobnym do SARS

Podziel się
Komentarze0

Jest to już 6 śmierć związana z zarażeniem nowym mikrobem z rodziny koronawirusów, zwanym NCoV (novel coronavirus), który pojawił się na Bliskim Wschodzie w 2012. Do tej pory na świecie potwierdzono 12 przypadków infekcji (Arabia Saudyjska, Brytania, Jordania), włączając w to zarażenia, do których doszło w UK na łonie jednej rodziny. Połowa pacjentów zmarła.Brytyjska HPA informuje: zmarły pacjent cierpiał już na inną chorobę, co mogło sprawić, że był bardziej podatny na infekcję oddechową. Obserwujemy ponad 100 osób, które miały kontakt z brytyjską rodziną. Wszystkie przeprowadzone na tę chwilę testy okazały się negatywne.

Koronawirusy to rodzina mikrobów, do której należy wirus przeziębienia oraz SARS, między innymi.

Naukowcy nie są pewni, skąd wziął się NCoV, ale mówią, że jednym z możliwych źródeł pochodzenia są zwierzęta.

HPA dodaje, że wczesne analizy naukowe sugerują, iż NCoV ma bliskich krewnych pośród koronawirusów u nietoperzy.


W artykule opublikowanym we wtorek, naukowcy informują, iż wirus może być dobrze przystosowany do infekowania ludzi i może przenikać przez wyściółkę płuc, skuteczenie opanowując układ odpornościowy, tak samo jak wirus przeziębienia.

Okazuje się, że NCoV rozwija się bardzo łatwo w ludzkich komórkach i ma wszystko, czego potrzebuje, aby zarażać ludzi, mówi Volker Thiel z Institute of Immunobiology w Kantonal Hospital w Szwajcarii, prowadzący te badania.

John Watson z HPA mówi: ostatnie przypadki, spośród których 2 osoby nie podróżowały ostatnio po Bliskim Wschodzie, sugerują, że istnieje możliwość zarażenia człowieka od człowieka wirusem NCoV.

Ian Jones z University of Reading utrzymuje jednak, że nowy wirus nie wydaje się groźny, mimo swego genetycznego – dość odległego - pokrewieństwa z SARS. Poza tym, inne znane koronawirusy powodują jedynie lekkie choroby.

Pozostaje jeszcze możliwość, mówi Jones, że nowy wirus, tak jak grypa ptasia, jest w stanie przechodzić mutacje i przenosić się w większym zakresie.

Komentarze do: Umiera Brytyjczyk zarażony wirusem podobnym do SARS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz