Szukaj

Transplantacja komórek nerwu w leczeniu paraliżu rdzenia kręgowego? Doświadczenia na ludziach przetestują jej bezpieczeństwo

Podziel się
Komentarze0

Niedługo ma zostać przeprowadzony nowy eksperyment, który być może spełni marzenie słynnego filmowego Supermana, czyli aktora Christophera Reeve, zmarłego w 2004 roku, sparaliżowanego od 1995 roku; marzenie o odkryciu – w końcu – skutecznego leku na paraliż rdzenia kręgowego.Nowe doświadczenie zapowiedziano na międzynarodowym spotkaniu naukowców z ludźmi z urazem rdzenia kręgowego. Spotkanie było sponsorowane przez United 2 Fight Paralysis Foundation.

Strategia ta, która już okazała się obiecująca w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, i która nie wiąże się z koniecznością zażywania leków immunosupresyjnych, jeszcze nie wykazała swojej skuteczności u ludzi. Aczkolwiek, pacjenci z nadzieją oczekują na ten nowy postęp; tym bardziej, iż są już dość sfrustrowani koniecznością czekania na pierwszą próbę przeprowadzoną na ludziach.

W. Dalton Dietrich, dyrektor naukowy projektu The Miami Project to Cure Paralysis w szkole medycznej uniwesytetu w Miami (University of Miami Miller School of Medicine) oznajmił, iż jego zespół naukowy już skierował się do agencji amerykańskiej Food and Drug Administration (FDA), aby uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie fazy I nowego eksperymentu przeprowadzanego na ludziach.

Eksperymentu, który ma na celu leczenie paraliżu za pomocą nowej techniki transplantacji komórek. Dodajmy jeszcze, że faza I nie ma nic wspólnego ze skutecznością. Testowane jest jedynie bezpieczeństwo, a w eksperymencie są używane dawki nieterapeutyczne.

W przypadku tej nowej techniki, pobierane są własne dojrzałe komórki pacjenta z nerwu w nodze; w ten sposób unika się pobierania embrionalnych komórek macierzystych. Następnie, komórki te są namnażane w laboratorium i transplantowane do uszkodzonego rdzenia kręgowego.


Dzięki tej metodzie unikamy również problemów z odrzutem ze strony układu odpornościowego, a także wszelkich możliwych konsekwencji, związanych z posługiwaniem się ludzkimi embrionalnymi komórkami macierzystymi w leczeniu neurologicznych urazów i chorób.


Zazwyczaj, kiedy pacjenci otrzymują organ albo tkankę od dawcy, muszą również być podawane leki immunosupresyjne, aby uniknąć ryzyka, iż ich układ nerwowy zaatakuje obcą tkankę.

Komórki zastosowane w tej transplantacji to komórki Schwanna (lemmocyty), które są nieneuronowymi komórkami glejowymi w obwodowym układzie nerwowym. Komórki te chronią i izolują włókna nerwowe biegnące w członkach ciała oraz w tułowiu.

Komórki Schwanna wspomagają również naprawę zniszczonych neuronów - dostarczają witalnych protein, które chronią komórki nerwowe po urazie, sprzyjają rozwijaniu się nowych aksonów i ponownemu łączeniu z właściwymi strukturami. Wspomagają odnowienie izolacji elektrycznej, otoczki mielinowej, wokół włókien nerwowych, która jest niezbędna dla aksonów do przewodzenia impulsów elektrycznych.

W odróżnieniu od uszkodzeń rdzenia kręgowego, uszkodzony nerw w ciele może się sam naprawić. Komórki Schwanna są nieobecne w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Natomiast, inne komórki, nazwane oligodendrocytami, tworzą tutaj izolację mielinową.

Wiemy o tym już od stu lat, a odkrycie to było ważnym elementem w odpowiedzi na pytanie dlaczego uszkodzone nerwy w obwodowym układzie nerwowym mogą się uzdrowić, ale uszkodzony akson w mózgu albo w rdzeniu kręgowym – nie (centralny układ nerwowy).

Badania nad transplantacją komórek Schwanna do uszkodzonego mózgu i rdzenia kręgowego, przeprowadzone na zwierzętach w latach 1980, pokazały, że neurony w centralnym układzie nerwowym (CUN) mogą się rozwijać i naprawiać uszkodzone połączenia, jeśli zostaną przeszczepione komórki Schwanna, aby je wspierać i prowadzić.

Odkrycia te były odtworzone w wielu badaniach, na wielu zwierzętach. Środowisko komórkowe w centralnym układzie nerwowym jest przyczyną tego, iż urazy rdzenia kręgowego kończą się nieodwracalnym paraliżem, a nie samo osłabienie neuronów, które nie potrafią naprawić uszkodzenia, wyjaśniają więc badacze. Pacjenci więc z niecierpliwością czekają na rezultaty tych prób w fazie I.

Komentarze do: Transplantacja komórek nerwu w leczeniu paraliżu rdzenia kręgowego? Doświadczenia na ludziach przetestują jej bezpieczeństwo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz