Szukaj

Stwardnienie rozsiane - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze0

Stwardnienie rozsiane to zapalna i przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego poprzez którą dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Na tą chorobę kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni a pierwsze kliniczne objawy występują między 20. a 40. rokiem życia.

Stwardnienie rozsiane - przyczyny, objawy, leczenie


Jakie są przyczyny wystąpienia tej choroby?

Podłoże przyczynowe stwardnienia rozsianego nie jest jeszcze w pełni wyjaśnione, zidentyfikowano wiele czynników lecz nie udało się określić jednej bezpośredniej przyczyny choroby. Przypuszcza się, że stwardnienie rozsiane wiąże się z czynnikami środowiskowymi oraz predyspozycjami genetycznymi. Badania wykazały, że na stwardnienie rozsiane chorują częściej mieszkańcy terenów oddalonych od równika. Jednak, nie wiadomo dlaczego tak się dzieje.  Mówi się również, że jedną z przyczyn powstania stwardnienia rozsianego może być palenie tytoniu.

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

Choroba ta, może wywoływać wiele objawów np. takich jak zaburzenia czuciowe, zaburzenia ruchowe (trudności w poruszaniu się, kurcze mięśniowe) oraz ogólne osłabienie siły mięśniowej. Do innych objawów, które powinny nas zaniepokoić należą:
  • problemy z mową i wysławianiem się,
  • problemy z widzeniem (oczopląs, zaburzenie ostrości widzenia),
  • trudności z połykaniem,
  • bardzo silne zmęczenie.
Często dochodzi również do nietrzymania moczu oraz zaparć. Pacjenci skarżą się również na bóle kręgosłupa oraz zawroty głowy.


Jak się diagnozuje stwardnienie rozsiane?

Jak przy każdej chorobie, również przy stwardnieniu rozsianym niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego i szczegółowego wywiadu z pacjentem. Taka rozmowa pozwoli określić rodzaje objawów, ich okoliczności oraz dynamikę. Wykonuje się również magnetyczny rezonans jądrowy, który pomoże wykazać zmiany w obszarze okołokomórkowym.

Jak się leczy tę chorobę?

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że nie wynaleziono jeszcze leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie stwardnienia rozsianego. Nie można całkowicie zahamować rozwoju tej choroby, jednak dostępne są niektóre metody lecznicze, które mogą okazać się pomocne. Leczenie oczywiście zależy od zróżnicowania oraz nasilenia choroby.
  • w niektórych przypadkach stosuje się wyłącznie leczenie doustne, dożylne oraz poprzez zastrzyki domięśniowe,
  • stosuje się również leczenie objawowe, które zmniejsza napięcie mięśni oraz ich ból, poprawia funkcjonowanie zwieraczy,
  • w niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz rehabilitację.
Jak widać, choroba, jaką jest stwardnienie rozsiane jest niezwykle poważna, z czasem prowadzi do pogłębiającej się niepełnosprawności a w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do zgonu.  Najważniejsze jest to, by po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów, zgłosić się do lekarza. Objawy te nie zawsze muszą oznaczać stwardnienie rozsiane, jednak szybka diagnoza pozwoli to dobrze określić.

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane - przyczyny, objawy, leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz