Szukaj

Światowy Dzień AIDS

Podziel się
Komentarze0

Dziś jest Światowy Dzień AIDS. W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Kobiety, dziewczęta HIV i AIDS". Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od roku 1988 roku.

W tym dniu w wielu miastach odbędą się m.in. konferencje, happeningi, akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Zapalane będą znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS.

W Warszawie na konferencji prasowej w Centrum Informacji Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zostaną zaprezentowane raporty: Aktualne dane epidemiologiczne nt. AIDS oraz HIV/AIDS w Europie, od wyroku śmierci do zarządzania chorobą przewlekłą.

Ponadto, w stolicy przy stacji metra Centrum Stowarzyszenie Inicjatywa Młodych TAK zaplanowało happening, podczas którego rozdawane będą ulotki, czerwone wstążeczki (symbol solidarności z chorymi) oraz prezerwatywy, a także udzielane informacje o HIV/AIDS. Uczestnicy ustawią ze zniczy wstążkę symbolizującą ofiary HIV/AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS od października prowadzi multimedialną kampanię promującą świadome i przemyślane podejmowanie decyzji dotyczących zachowań seksualnych – „ABC zapobiegania”. A - to Abstynencja seksualna, B - Bycie wiernym jednemu partnerowi, C - zabezpieczanie się prezerwatywą.

Zobacz również:
W obchody Światowego Dnia AIDS włączyła się również muzyczna stacja telewizyjna MTV i kanał informacyjny CNN, które przygotowały specjalny 30-minutowego program „Staying Alive”; zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS. 1 grudnia zostanie wyemitowany na antenie MTV.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, od 1985 roku (wówczas wykryto pierwszy przypadek HIV w Polsce) do końca września 2005 r. stwierdzono zakażenie HIV u 9659 obywateli polskich. Ogółem odnotowano 1674 zachorowania na AIDS; 779 chorych zmarło. Liczba nowych zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w Polsce sięga 600-700 rocznie. Liczba osób żyjących z wirusem HIV szacowana jest w Polsce na ok. 30 tys.

Według szacunków ONZ, pod koniec 2004 roku na świecie żyło ok. 40 mln osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS.

Każdego dnia wirusem HIV zaraża się na świecie 14 tys. osób. W Polsce żyje obecnie co najmniej 9 tys. nosicieli HIV lub chorych na AIDS. W czwartek obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z AIDS.

Według danych ONZ, liczba osób żyjących z HIV/AIDS to obecnie na świecie ok. 40 mln, w tym 38 mln w grupie wiekowej 15-49 lat, a ponad 2 mln poniżej 15 roku życia. Najwięcej osób z HIV/AIDS, prawie 26 mln, żyje w Afryce subsaharyjskiej. W roku 2005 odnotowano na świecie prawie 5 mln nowych zakażeń HIV (w tym 700 tys. u dzieci) i ponad 3 mln zgonów.

Według dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr Anny Marzec- Bogusławskiej, w Polsce zarejestrowanych jest ponad 9 tys. osób zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, jednak faktyczna liczba takich osób może sięgać nawet 30 tys.

Komentarze do: Światowy Dzień AIDS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz