Szukaj

Suplementy z witaminą D wspomogą alergików

Podziel się
Komentarze0

Zwykły suplement witaminy D bez recepty może dać ulgę tym, którzy cierpią na chroniczną pokrzywkę, według badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Nebraska Medical Centre w USA i opublikowanych w Annals of Allergy, Asthma and Immunology w Lutym tego roku.

Pokrzywka chroniczna to dolegliwość alergii skóry przejawiająca się czerwonymi swędzącymi obrzękami, czasami towarzyszą temu spuchnięcia. Pokrzywka  może wystąpić za dnia i zostaje sklasyfikowana jako chroniczna jeśli trwa dłużej niż 6 tygodni. Niektóre osoby cierpią na ta przypadłość przez lata.. Nie ma na to lekarstwa, a większość znanych nam sposobów leczenia jest krótkotrwałych.

„W większości terapii kontroluje się przypadłość  z użyciem antyhistaminy czy innych alergicznych leków.  Są one kosztowne i mogą mieć działania odwrotne do zamierzanych” powiedział Jill Poole, który przewodził badaniu.

Ponieważ przyczyna chronicznej pokrzywki nie jest znana, naukowcy uważają że zamieszana w to jest jakaś dysfunkcja odporności jak alergia czy autoagresywne zaburzenie.

Wiele badań dowiodło że witamina D odgrywa role w zapobieganiu czy leczeniu autoagresywnych dolegliwości, badacze sprawdzili działanie suplementu witaminy na 38 osobach, które cierpiały na ciężkie pokrzywki  na przestrzeni 5 do 20 lat. Niektórzy uczestnicy próbowali wcześniej terapii z użyciem lekarstw, a inni nie. Nie włączono do badań uczestników z chorobą nerek ani zaburzeniem wapnia.

Uczestnikom nakazano by brali pigułki dziennie, zawierającą kombinacje leków alergicznych: jednego przepisanego  i dwóch bez recepty, jak też dzienną dawkę suplementu witaminy D3 o dawce 600 IU (International Units- porcja międzynarodowa) bądź 4000 IU.

Większa dawka zwiększa ulgę

Po pierwszym tygodniu, uczestniczy z obu grup doświadczyli 33% zmniejszenia objawów choroby.  Dokładnie po 3 miesiącach  badań, uczestniczy którzy brali 600 IU witaminy D dziennie nie doświadczyli żadnych dalszych polepszeń. Ci co zażywali 4000 IU witaminy D dziennie, doświadczyli kolejnej 40% zmniejszenia swoich symptomów.

„Rozważyliśmy te wyniki u pacjentów jako znaczące polepszenie. Wyższa dawka łatwo osiągalnej witaminy D3 daje obiecujące rezultaty bez efektów ubocznych. Można rzecz iż ta witamina może być rozważana jako bezpieczna w potencjalnej terapii. Nie jest może całkowitym lekarstwem, ale pokazuje korzyści kiedy złączymy ją z lekami anty alergicznymi. Pacjenci biorący wyższą dawkę mieli słabsze symptomy pokrzywki i było jej mniej na ciele.” podsumował to badanie Jill Poole.

Badacze maja nadzieję powtórzyć te wyniki w większym badaniu. Albowiem badania na działaniu witaminy D na  autoagresywne zaburzenie jest szczególnie obiecujące, ponieważ te choroby są ciężkie w leczeniu. W dodatku leczenie opiera się na drogich lekach które niosą ze sobą poważne skutki uboczne.

Autor: Jarosław Koperski

Komentarze do: Suplementy z witaminą D wspomogą alergików

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz