Szukaj

Styl życia ma wpływ na obniżenie się wzrostu na starość

Podziel się
Komentarze0

Chińscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że istnieją czynniki związane z naszym trybem życia, które determinują obniżanie się naszego wzrostu wraz z wiekiem. Wyniki badań, które zostały opublikowane na łamach Economic Journal: Applied Economics, dowodzą, że istnieje związek między takimi czynnikami jak poziom wykształcenia czy miejsce zamieszkania (miasto lub wieś) a zmniejszeniem się wzrostu w podeszłym wieku.John Strauss, wykładowca na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, zaznaczył, jak ważne dla wyników badań było wzięcie pod uwagę większej liczby czynników niż tylko stan zdrowia i wzrost.

Z badań wynika, że na to, jak się starzejemy, mają wpływ nie tylko nawyki z dzieciństwa, ale również te z późniejszych etapów naszego życia.

Dane na potrzeby badań naukowych zostały zebrane od 17 708 osób w wieku 45 lat i były aktualizowane raz na dwa lata. Uczestnicy badań pochodzili ze 150 różnych powiatów chińskich.

Naukowcy uwzględnili w badaniach liczne czynniki mogące mieć wpływ na zmniejszanie się wzrostu razem z wiekiem.


Okazało się, na przykład, że ukończenie szkoły podstawowej wiąże się z 0.9 cm mniejszym obniżeniem się wzrostu na starość w porównaniu z osobami niepiśmiennymi czy nieumiejącymi czytać. Podobnie osoby mieszkające w miastach są narażone na mniejszą utratę centymetrów w stosunku do osób mieszkających na terenach wiejskich.

Ze względu na zmniejszanie się masy mięśniowej, spłaszczanie się stóp czy utratę płynu w krążkach międzykręgowych, zmniejszenie wzrostu jest naturalnym etapem procesu starzenia się. Jednak zbyt duża zmiana wzrostu może nieść za sobą ryzyko złamań i chorób serca, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Istnieje również związek między zmniejszeniem się wzrostu i utratą pamięci.

Ogólnie zakłada się, że z wiekiem można stracić od 2,5 do ponad 7,5 centymetrów. Aby zapobiec obniżaniu się wzrostu zalecana jest wstrzemięźliwość od nikotyny i alkoholu, zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy D i wapnia w organizmie, unikanie upadków oraz trening wzmacniający mięśnie.

Komentarze do: Styl życia ma wpływ na obniżenie się wzrostu na starość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz