Szukaj

Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa to bardzo poważna choroba występująca u osób nadmiernie spożywających alkohol. Można podzielić ją na kilka odrębnych schorzeń, które różnią zarówno pojawiające się objawy jak i ogólny przebieg choroby. Najczęściej występują one dopiero jakiś czas po odstawieniu alkoholu, ale mimo tego faktu, ich wspólną i charakterystyczną cechą jest to, że ich powodem jest właśnie alkoholizm.

Psychoza alkoholowa

Alkoholizm jest również chorobą, a konkretnie nałogiem. Powoduje on wiele uszczerbków na zdrowiu fizycznym i emocjonalnym danej osoby. Niestety na tym problemy się nie kończą. Po dłuższym i nadmiernym spożywaniu napojów wysokoprocentowych mogą pojawić się różnego typu powikłania, które są już odrębnymi chorobami. Mogą powodować uszczerbek na zdrowiu fizycznym, czyli zniszczyć wątrobę, nerkę lub inny organ, ale najczęściej powodują ogromne zniszczenia na zdrowiu psychicznym. Jednym z powikłań uzależnienia od alkoholu jest pojawiająca się padaczka poalkoholowa, która pojawić się może nawet po kilku lub kilkunastu godzinach od odłożenia alkoholu. W takiej sytuacji należy od razu wezwać pogotowie i ustabilizować osobę oraz zadbać o to, by nie przegryzła swojego języka.

Do najczęściej i najbardziej znanych powikłań po alkoholowych zaliczamy cztery choroby, a mianowicie majaczenie alkoholowe, zespół Otella, halucynozy alkoholowe i psychozę Korsakowa.

Majaczenia alkoholowe

Jedno z najczęściej występujących powikłań u alkoholików. Cechą charakterystyczną jest wysoka gorączka, która nasila objawy takie jak halucynacje i urojenia. Pacjent uskarża się na nietypowe dolegliwości i wmawia sobie, że może być chory na jakąś niebezpieczną chorobę. Ponadto, pojawiają się omamy i niewyjaśnione lęki. Do omamów zaliczyć można przywidzenia w postaci przebiegających zwierzątek czy uczucie śledzenia. Choremu wydaje się, że jest w niebezpieczeństwie i ciągle ktoś go śledzi lub kontroluje. Majaczenie najczęściej pojawia się po trzeciej dobie od odstawienia alkoholu, a potrwać może nawet do tygodnia czasu, nim organizm pozbędzie się reszty niepotrzebnych składników. Do objawów somatycznych, oprócz wysokiej gorączki, zaliczyć można pogorszoną pracę narządów wewnętrznych, które w efekcie mogą skutkować w pojawieniu się niewydolności krążenia, a w ostateczności zgonem.

Majaczenie alkoholowe to bardzo niebezpieczna choroba. Pacjent z niewyjaśnionych powodów może stać się agresywny i zagrażać może osobom postronnym lub podejmować próby samobójcze.

Psychoza Korsakowa

Psychoza Korsakowa jest znacznie rzadszą chorobą wywołaną uzależnieniem od alkoholu niż majaczenie.  Atakuje ona alkoholików z naprawdę wieloletnim „stażem”. Jednym z czynników, które wywołuje psychozę Korsakowa, jest brak witamin z grupy B, które odpowiadają między innymi za koncentrację, myślenie i pamięć. Sama choroba objawia się właśnie powstawaniem luk w pamięci chorego, które uzupełnia wydarzeniami fikcyjnymi. Podobnie tyczy się to zapamiętywania w czasie rzeczywistym,  a konkretnie pojawiają się zaburzenia pamięci świeżej. Wiązać się to może nierozpoznawaniem wielu znajomych i przyjaciół lub zupełnie odwrotnie, czyli pacjent twierdzić może, że zna kogoś, kto naprawdę nie istnieje lub nie zna samego pacjenta. Pojawiają się również ogólne zaburzenia świadomości i orientacji w czasie.

Psychoza Korsakowa może być o tyle niebezpieczna, ponieważ może nieść za sobą kolejne komplikacje i powikłania. Pacjent może popaść w głębokie otępienie umysłowe i przez to, praktycznie całkowicie zatracić kontakt z rzeczywistością.

Zespół Otella

Zespół Otella jest niczym innym jak paranoją poalkoholową, która występuje głównie u mężczyzn po 40. roku życia. Cechuje go pojawienie się nieuzasadnionej i nadmiernej zazdrości o partnerkę. Chory z niewyjaśnionych przyczyn i powodów jest przekonany o braku lojalności jego żony, a wszelkie próby dyskusji czy też udowodnienia niewinności ze strony partnerki nie zmieniają nic w tym, co myśli pacjent. Czasem, nawet zwykłe i na co dzień normalne zachowanie żony, może dla chorego sugerować objaw zdrady. Oczywiście, są to wszystko urojenia u chorego, które w rzeczywistości nie mają miejsca. Warto również dodać, że mimo zwiększonego popędu seksualnego spada jednak potencja, co może być dodatkową przyczyną specyficznych zachowań u chorego. Wraz z rozwojem choroby, pacjent staje się coraz bardziej podejrzliwy i zaczyna sprawdzać rzeczy osobiste  drugiej osoby, grzebać po szafkach, a nawet przeszukiwać bieliznę. Zaczynają się coraz częstsze pytania czy regularne sprawdzanie. Często obrona drugiej osoby, brana jest jako kolejny objaw zdrady. Z biegiem czasu, chory jest w stanie odłożyć swoje obowiązki na drugi plan i zająć się śledzeniem partnerki czy też partnera.

Choroba jest bardzo trudna do wyleczenia, chorzy często wykazują odporność na leczenie farmakologiczne.

Halucynozy alkoholowe

Haluzynocy można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszą jest postać przewlekła, która swoimi objawami przypomina majaczenia alkoholowe. Występuje również po 2-3 dobach od odstawienia alkoholu i pojawia się również często w trakcie trwania zespołu abstynencyjnego. Objawy nie są tak nasilone, jak w przypadku drugiego rodzaju, czyli postaci ostrej. Występuje ona zazwyczaj niespodziewanie i nagle, a sam pacjent zaczyna skarżyć się na widzeniu różnych i dziwnych obrazów. Pojawiają się omamy w postaci insektów chodzących po jego skórze, czy też te bardziej niebezpieczne - słuchowe. Niejednokrotnie pacjenci opisywali i opowiadali o głosach, które ostrzegały ich przed niebezpieczeństwem bądź nakłaniały do złych uczynków. Podobnie jest z myślami, które z biegiem czasu stają się prześladowcze. Dłuższe występowanie tego typu objawów, prowadzić może do nasilenia choroby, a w konsekwencji do halucynacji Wernickiego, czyli przewlekłej choroby na tle psychicznym.

Leczenie psychozy alkoholowej

Większość z tych chorób wymaga intensywnej kuracji. Głównie psychoterapii jak i leczenia farmakologicznego. Trzeba pamiętać, że im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia. Dużą rolę odgrywa również wiek jak i sam rodzaj choroby. W przypadku majaczenia alkoholowego, problem można dość szybko wyleczyć. Oczywiście jak na tego typu choroby. W innych przypadkach leczenie może być bardzo długie i uciążliwie, potrzeba wiele cierpliwości i chęci walki, aby móc wrócić z powrotem do całkowitego zdrowia. Zazwyczaj, jeżeli udaje się wyleczyć pacjenta, to i tak pozostaje pewnego typu „otępienie” i uszczerbki na zdrowiu, wywołane wieloletnim i intensywnym piciem alkoholu.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Psychoza alkoholowa (4)

myszka12
myszka12 09-01-2014 13:21

Przyczyny alkoholizmu

2

Jestem ciekawa jak silne emocje kierują takich ludzi do sięgnięcia po alkohol i picia tak długi czas.. przecież to w niczym nie pomoże, żadnych problemów nie rozwiąże a tylko pogorszy sprawe :/ to taka ucieczka przed pro... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
laleczkarz
laleczkarz 10-01-2014 09:47

Omamy po alkohou

1

Zawsze się zastanawiałem jak to jest, gdy widzi się nie istniejące rzeczy.. byłem ostatnio ze znajomym w szpitalu na kobierzyńskiej w Krakowie i widziałem tam kilku mężczyzn, całkiem młodych, którzy widać byli po zaawans... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
marcin1986
marcin1986 09-01-2014 12:14

Pierwsza pomoc przy padaczce

1

Niestety spotkałem się z sytuacją, kiedy u pewnej bliskiej mi osoby wystapiła padaczka spowodowana piciem alkoholu :/ nie był to miły widok a sama padaczka zaatakowała nagle! Istotna w takich sytuacjach jest pierwsza pom... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze