Szukaj

SMS-y pomogą ci rzucić palenie?

Podziel się
Komentarze0

Wiadomości tekstowe mogą pomóc palaczom pokonać nałóg, w szczególności jeśli są dostosowane do indywidualnych osób - twierdzą naukowcy, którzy przeprowadzili dwa badania na 27 nałogowych palaczach.


W jednym z badań zastosowano rezonansu magnetycznego (MRI) do wskazania obszarów mózgu najbardziej aktywnych w kontrolowaniu chęci palenia, co naukowcy opisali jako „wojna, która składa się z wielu chwilowych potyczek samokontroli”.

Badanie wykazało, że uczestnicy ze stwierdzoną największą aktywnością w kluczowych regionach mózgu mieli również największe szanse na oparcie się pokusie zapalenia - fakt ten został później udokumentowany w wyniku odpowiedzi badanych na wiadomości tekstowe.

Ponieważ skanowanie MRI umożliwiało przewidzenie zdolności danej osoby do kontroli swoich reakcji na głód nikotynowy, naukowcy spekulują, że możliwe jest dostosowanie programów rzucania palenia do umiejętności samokontroli.


- Jesteśmy naprawdę podekscytowani tym wynikiem, gdyż znaczy to, że aktywność mózgu widoczna w badaniu rezonansowym pomaga przewidzieć prawdziwe rezultaty w znacznie większej przestrzeni czasu, niż myśleliśmy - powiedział Elliot Berkman, profesor psychologii na University of Oregon.

Badanie opublikowane zostało w marcowym wydaniu czasopisma Psychological Science.

W drugim badaniu Berkman wraz ze współpracownikami sprawdzali, czy SMS-y mogą być wykorzystywane do śledzenia podejmowanych przez palaczy prób kontroli swojego nałogu. Uczestnikom wysyłano osiem krótkich wiadomości tekstowych dziennie przez trzy tygodnie, w których przypominano im, aby dokumentowali swoje bieżące odczucia głodu nikotynowego.

Naukowcy doszli do wniosku, że SMS-y są co najmniej tak samo skuteczne jak droższe i trudniejsze w obsłudze przenośne urządzenia, służące do zbierania tego typu informacji.

- Wiadomości tekstowe mogą być idealnym mechanizmem realizacji dla dostosowanych interwencji, gdyż są one tanie, większość ludzi ma już do nich dostęp oraz można je przekazywać niemal natychmiast - napisali naukowcy.

Wyniki drugiego badania opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma Health Psychology.

Komentarze do: SMS-y pomogą ci rzucić palenie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz