Szukaj

Ślimaki morskie, muchy ... Jakie zwierzęta mogą zagnieździć się pod naszą skórą?

Podziel się
Komentarze0

W niedzielę 18 sierpnia magazyn Huffington Post podał, że ślimak morski zagnieździł się w kolanie 4-letniego Amerykanina. Zwierzę, wyjęte z nabrzmiałej blizny na kolanie Paula Franklina, było jeszcze żywe. Chłopiec zranił się w kolano na nadbrzeżnej skale.Żaden specjalista nie potwierdził tej historii, którą opowiedziała matka dziecka. Nie przedstawiono też żadnych wyjaśnień dotyczących tego niecodziennego przypadku. Czy ślimaki, pająki i muchy naprawdę mogą zagnieździć się w ludzkiej ranie, aby tam znieść jaja?

Ślimaki morskie

- Dlaczego nie? Niektóre ślimaki morskie mogą przystosować się do ekstremalnych warunków życia - uważa Jean-Yves Toullec, fizjolog z Centre de recherches marines w Roscoff (Finistère).

- Skóra ludzka może być dla ślimaków morskich ekstremalnym środowiskiem życia. Krew jest cztery razy mniej słona niż woda morska, zawiera natomiast wodę i tlen, które mogą pozwolić ślimakom na przetrwanie wielu dni - wyjaśnia naukowiec.


Muchy

Jak najbardziej tak.

- Niektóre muchy afrykańskie składają jaja w ranach. Larwy wywołują zmiany skórne zwane myiasis (muszyca, larwa wędrująca), nazwa pochodzi z języka greckiego, w którym  muia oznacza mucha - wyjaśnia Patrick Dauphin, entomolog ze stowarzyszenia przyrodniczego Société linnéenne w Bordeaux (Gironde).

Pająki

Absolutnie nie. Historie o małych pajączkach, które biegają pod skórą, są wyssane z palca.

- Pająki nie posiadają organów, które mogłyby służyć do przekłuwania skóry - mówi Christine Rolland, arachnolog z Muséum national d'Histoire naturelle. Uważa ona, że często myli sie pająki z roztoczami, które należą do pajęczaków.

Roztocza

Zdecydowanie tak. Niektóre roztocza składają jaja pod ludzką skórą i mogą nawet powodować choroby.

Niewidoczne gołym okiem mikroskopijne zwierzęta drążą bruzdy pod skórą, które mają wygląd drobnych, szarych linii i tam składają jaja. Mogą w ten sposób przenosić świerzb, niezwykle zakaźną chorobę skóry.

Komentarze do: Ślimaki morskie, muchy ... Jakie zwierzęta mogą zagnieździć się pod naszą skórą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz