Szukaj

Seniorzy podejmują lepsze decyzje kiedy polegają na swoich emocjach

Podziel się
Komentarze0

Kiedy myślisz o ludziach w starszym wieku – powyżej 65 roku życia – co ci automatycznie przychodzi do głowy? Jeśli masz na myśli problemy z pamięcią, zniedołężnienie, gorsza umiejętność podejmowania decyzji i tym podobne, to twój obraz starzenia jest dość powszechny. Całe dekady badań generalnie dokumentują spadki wielu funkcji poznawczych związane z wiekiem.Chodzi o pamięć, o uwagę, koncentrację, mowę, a nawet o zdolność rozumowania i rozwiązywania problemów. Czy więc wszyscy jesteśmy skazani na fałszywe albo niejasne rozumowanie w miarę tego, jak się starzejemy? Ostatnie badania wskazują, iż odpowiedź brzmi "nie".

Mimo że spadki w rozumowaniu i spadki kognitywne są nieuniknione, to jednakże coraz więcej badań pokazuje, że nasze emocje mogą nas ocalić. W miarę tego jak się starzejemy, wydaje się, iż jesteśmy lepsi w wykorzystywaniu siły naszych emocji. Mogą one pomóc nam w podejmowaniu decyzji, a nawet w radzeniu sobie w sytuacjach społecznych.

Na przykład, wraz z wiekiem, jesteśmy bardziej zdolni do kontrolowania naszych emocji i możemy posługiwać się nimi tak, iż poprawiają nasze dobre samopoczucie. W obecności sytuacji obciążonych emocjonalnie, starsi ludzie posługują się strategiami pozwalającymi się skupić się na pozytywach i zminimalizować negatywy. Takie skupienie przynosi korzyści w tym, iż starsi ludzie doświadczają mniej negatywnych emocji i więcej pozytywnych emocji w swoim życiu codziennym.

Ale czy takie emocjonalne wygrane mogą zrekompensować straty poznawcze? Ostanie badanie wskazuje, że kiedy starsi ludzie bardziej polegają na emocjach, aby podejmować decyzje, jakość tych decyzji jest większa. Przede wszystkim, jeśli chodzi o decyzje dotyczące zdrowia, na przykład, wybór nowego lekarza albo planu leczenia.


Badacze zaprezentowali starszym i młodszym pacjentom wybór między dwoma alternatywami: na przykład, lekarz, który w dalszym ciągu się uczy, ma dobre konakty ze swoim personelem, ale ma niewiele lat doświadczenia versus lekarz, który jest polecany przez organizacje konsumenckie, ale czasami działa arogancko i nie jest wrażliwy na indywidualne potrzeby klienta.


Kiedy uczestnicy badania rozważali podane informacje, niektórzy skupiali się na wszystkich detalach i podejmowali decyzję po starannej analizie faktów. Natomiast inni uczestnicy rozważali wszystkie te detale, ale skupiali się na tym, w jaki sposób będą się czuć przy każdym z tych lekarzy. 

Badacze stwierdzili, że ludzie młodsi podejmowali najlepsze decyzje, kiedy rozumowali na temat faktów, ale starsi pacjenci podejmowali lepsze decyzje, kiedy się skupiali na swoich uczuciach. W rzeczywistości, skupienie się na uczuciach pozwoliło seniorom podjąć równie słuszną decyzję co decyzja ludzi młodych. Kiedy ludzie starsi podejmują decyzje, mogą skupić się na sile swoich emocji, aby zatrzeć swoje deficyty poznawcze.

Mądrość serca może również pomóc rozwiązać starszym międzypersonalne problemy. Na przykład, ludzie starsi nie koncentrują się na negatywnych aspektach i generalnie słabiej reagują na społeczne konflikty. Starsi ludzie są również lepsi kierowaniem emocjonalnymi sprawami w międzypersonalnych konfliktach, a ta siła skutkuje lepszymi małżeństwami, lepszą przyjaźnią, a także lepszymi związkami  z młodszymi ludźmi.

Co więcej, okazuje się, że wyższy poziom dobrego samopoczucia u starszych dorosłych jest zaraźliwy – pozytywnie wpływa na ich społecznych partnerów. Wraz z wiekiem, okazuje się, że nabywamy specjalnego talentu posługiwania się emocjami.

Co więcej, zalety skupiania się na emocjonalnej stronie życia mogą nawet zwalczyć zmniejszającą się umiejętność u niektórych starszych dorosłych do podejmowania dobrych decyzji. Wydaje się, że mają oni pewien sekret, ci ludzie, z którego mogą skorzystać zresztą wszyscy, niezależnie od wieku: dobrze jest słuchać swojego serca i iść tam, gdzie prowadzi...

Komentarze do: Seniorzy podejmują lepsze decyzje kiedy polegają na swoich emocjach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz