Szukaj

Senior: gry wideo poprawiają uwagę!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of California w San Francisco opracowali grę, którą nazwali Neuroracer, a która zmusza grających do robienia dwóch różnych rzeczy jednocześnie: prowadzenia samochodu na niekończącej się drodze, stromej i niebezpiecznej, oraz klikania na formy geometryczne, kolorowe i całkowicie niepowiązane z symulacją.Test gry przeprowadzono na osobach w wieku od 60 do 85 lat.

Na początku uczestników poddano standardowym badaniom, które miały na celu ocenę ich zdolności do wykonywania kilku zadań jednocześnie oraz ich poziomu koncentracji.

Następnie wszyscy badani dostali przenośne komputery i mieli grać w Neuroracer przez 1 miesiąc. Pod koniec doświadczenia okazało się, że ochotnicy mieli lepsze zdolności poznawcze niż seniorzy z grupy kontrolnej, a nawet osoby w wieku 20 lat, które nie przeszły podobnego treningu.


Konkluze z eksperymentu? Seniorzy, którzy grali w tę grę wideo, byli zręczniejsi, szybsi, bardziej "multizadaniowi", a także doświadczyli poprawy natychmiastowej pamięci i zdolności koncentracji.

Adam Gazzaley kierujący tym badaniem, mówi: - Nasz eksperyment pokazuje, że nabycie nowych odruchów i kompetencji w grach wideo pozwala znacząco poprawić niektóre zdolności kognitywne mózgu.

Ten typ gier może być poważnym narzędziem poprawy mechanizmów neuronalnych u starszych ludzi, jak sugeruje naukowiec. W rzeczywistości bowiem jest tak, że im jesteśmy starsi, tym bardziej zanika zdolność do robienia kilku rzeczy jednocześnie, a zwiększają się problemy z pamięcią i koncentracją.

Gazzaley podkreśla jeszcze: - Naszym zdaniem mózg ludzki ciągle jest gotów do uczenia się, dlatego ważne jest, aby go stymulować, niezależnie od wieku.

Komentarze do: Senior: gry wideo poprawiają uwagę!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz