Szukaj

Rodzice i ich życie seksualne po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Partnerzy, którym urodziło się dziecko, często doświadczają zmian w swojej seksualności. Nie zawsze dotyczą one czynników biologicznych czy medycznych związanych z faktem narodzin. Odkrycia, opublikowane w ostatnim numerze The Journal of Sexual Medicine, oferują lepsze spojrzenie na problem seksualności po porodzie i mogą one pomóc pracownikom służby zdrowia w doradzaniu rodzicom w tej sprawie.Badania seksualności po narodzinach potomstwa zazwyczaj skupiają się na biologii reprodukcyjnej kobiet.

Mowa tu o zmianach hormonalnych, które towarzyszą kobietom podczas ciąży, po porodzie i w trakcie karmienia piersią. Wszystko to wpływa na popęd seksualny lub/i aktywność seksualną.

Naukowcy amerykańscy przyjrzeli się temu, jak wygląda seksualność obojga partnerów po porodzie. Podkreślają, że może to być niezwykle istotne w późniejszym postrzeganiu własnej seksualności, zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny.

Sari van Anders, badaczka z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, i jej koledzy, zbadali seksualność po porodzie jako proces społeczny i relacyjny, koncentrując się na obojgu rodzicach.


W badaniu wzięło udział 114 partnerów. Ankieta została przeprowadzona w czasie trzech miesięcy po urodzeniu potomka. Zwrócono uwagę na doświadczenia fizyczne, społeczne, psychologiczne i relacyjne.

Naukowcy odkryli, iż doświadczenie narodzin ma bardzo silny wpływ na seksualność obojga partnerów. Zmiany, jakie zaobserwowano, związane były przede wszystkim z procesami relacyjnymi i społecznymi. Niski popęd partnerów był w dużej mierze związany z opieką nad noworodkiem, głównie ze stresem i zmęczeniem, jaki im towarzyszy.

Nie odnotowano natomiast żadnych powiązań problemów zdrowotnych z seksualnością, nie stanowi to więc przyczyny, która mogłaby wpłynąć z życie seksualne.

Ważne jest, aby zbadać więcej aspektów seksualności, aby mieć całkowitą pewność, po której stronie leży problem, a następnie szukać sposobów na jego zwalczenie, jak podsumowują amerykańscy badacze.

Komentarze do: Rodzice i ich życie seksualne po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz