Szukaj

Rejestr złych lekarzy

Podziel się
Komentarze0

Naczelna Izba Lekarska zapowiada rewolucję. W piątek głosowała nad nowym indeksem kar dla lekarzy, którzy popełnią błąd w sztuce medycznej lub zachowają się nieetycznie. Ich wykluczenie z zawodu ma pomóc medykom w odbudowie zaufania - pisze "Dziennik". Lekarz, który przez błąd w sztuce naraził na szwank zdrowie pacjenta, albo został przyłapany na braniu łapówki, trafi do rejestru złych medyków. Każdy będzie mógł w takim rejestrze sprawdzić, czy nie leczy się u partacza.Na dodatek nieetycznie postępujący medycy zapłacą wysokie kary - nawet 25 tys. zł. Tak mają być piętnowani lekarze przynoszący hańbę zawodowi.

Po ujawnieniu licznych skandali z udziałem lekarzy, próba oczyszczenia środowiska stała się dla medyków poważnym wyzwaniem. Ich notowania systematycznie bowiem spadają. Ostatni raport CBOS o uczciwości i rzetelności zawodowej (z marca 2006 r.) klasyfikuje ich dopiero na dwunastym miejscu, po strażakach, naukowcach, pielęgniarkach, nauczycielach, dziennikarzach czy rzemieślnikach.


Mało kto jednak wierzy w korporacyjną sprawiedliwość. Gros błędów medycznych jest bowiem przez środowisko tuszowane. Szacuje się, że lekarze są karani tylko w 200, 300 przypadkach na 20, 30 tys. błędów popełnianych rocznie. "Dlatego większość pokrzywdzonych pacjentów zamiast do nas, idzie do prokuratora" - przyznaje dr Jacek Niezabitowski, rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Lublinie.

Komentarze do: Rejestr złych lekarzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz