Szukaj

Regularne zażywanie aspiryny obniża ryzyko astmy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Brigham and Woman's Hospital w Bostonie (stan Massachusetts) przeprowadzili badania w grupie ponad 22 tys. mężczyzn. Wszyscy byli lekarzami w wieku od 40 do 84 lat. Połowie z nich zalecono codziennie zażywać niskie dawki aspiryny. Stan zdrowia lekarzy śledzono średnio przez kolejne 5 lat.Jak obliczyli naukowcy, regularne przyjmowanie aspiryny obniżało ryzyko zachorowania na astmę o 22 proc. Wyniki te były niezależne od wieku pacjentów, ich masy ciała czy historii palenia papierosów.

Zdaniem autorów pracy, sugeruje to, że aspiryna może przeciwdziałać rozwojowi astmy u dorosłych, nie dowodzi natomiast, że łagodzi jej objawy u osób, które już na nią cierpią. Faktem jest, że u bardzo niewielkiego odsetka pacjentów z astmą aspiryna może nawet zaostrzać ataki choroby.


Badacze przypominają, że szeroko zakrojone badania w grupie lekarzy rozpoczęły się w 1982 r. i zostały zakończone jeszcze przed upływem 5 lat, gdy okazało się, że codzienne przyjmowanie aspiryny aż o 44 proc. zmniejsza ryzyko pierwszego zawału serca. Specjaliści uważali bowiem, że dalsze prowadzenie badań byłoby nieetyczne wobec pacjentów, którzy nie zażywali aspiryny.

Komentarze do: Regularne zażywanie aspiryny obniża ryzyko astmy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz